1. HABERLER

  2. SOSYAL YARDIMLAR

  3. 2023 Yılında Tam Olarak 50 Sosyal Yardım Yayınlandı! Bu Sosyal Yardımlar Nelerdir? Kimler Nasıl Başvurabilir?
2023 Yılında Tam Olarak 50 Sosyal Yardım Yayınlandı! Bu Sosyal Yardımlar Nelerdir? Kimler Nasıl Başvurabilir?

2023 Yılında Tam Olarak 50 Sosyal Yardım Yayınlandı! Bu Sosyal Yardımlar Nelerdir? Kimler Nasıl Başvurabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşlar için düzenlenen 2023 sosyal yardım programları yayınlandı.

A+A-

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayınlanan sosyal destek programları, ihtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşlar için hazırlanmıştır. Ödemeler her yaş, cinsiyet ve gelir durumlarından yararlanabilecek şekilde düzenlenmiştir.

Örneğin, Doğum Yardımı programı 15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğan Türk vatandaşlarına ve Mavi Kart sahiplerine yapılmaktadır. Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL ödeme yapılır. Ayrıca Çoklu Doğum Yardımı, Asker Çocuğu Yardımı, İşe Yönlendirme Yardımı ve İşe Başlama Yardımı gibi programlar mevcuttur. Başvurular ihtiyaç durumuna göre belirlenir ve kimlik kartı ile yapılır.

Yaşlılar Yardımı 65 yaş ve üzeri olanlar için yapılan sosyal destek ödemeleridir. Bu yardımlar, yaşlıların ihtiyaçlarını karşılamak ve onların yaşam kalitelerini arttırmak amacıyla düzenlenmektedir.

Yaşlılar, gelir durumlarına göre belirlenen kriterlere göre yaşlıların ihtiyaçlarına göre belirlenen destek paketlerinden yararlanabilirler.

Engelli Yardımı Engelli vatandaşlar için yapılan sosyal destek ödemeleridir. Bu yardımlar, engellilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve onların yaşam kalitelerini arttırmak amacıyla düzenlenmektedir.

Engelliler, gelir durumlarına göre belirlenen kriterlere göre engellilerin ihtiyaçlarına göre belirlenen destek paketlerinden yararlanabilirler.

Bu sosyal destek programlarının yanı sıra, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen diğer programlar da mevcuttur. Vatandaşlar, ihtiyaçlarına göre bu programlardan yararlanmak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuruda bulunabilirler.

Eşit İş Fırsatları Yardımı:

Kadınların eşit iş fırsatları elde etmelerine yönelik olarak, 3294 sayılı Kanun kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan hanelerde ikamet eden kadınlar arasından; 18-55 yaş arasında olup Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca çalışabilir olarak değerlendirilerek İŞKUR'a bildirilen sosyal yardım yararlanıcılarına, eğitim ve istihdam alanlarında ihtiyacı olanlar için destek verilmektedir.

Aylık net asgari ücretin en fazla %10'una kadar yardım verilmektedir.

Ebeveynlik Yardımı:

3294 sayılı Kanun kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından yararlanan hanelerde ikamet eden ebeveynler arasından; 18-55 yaş arasında olup Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca çalışabilir olarak değerlendirilerek İŞKUR'a bildirilen sosyal yardım yararlanıcılarına, ebeveynlik süresince ihtiyacı olanlar için destek verilmektedir.

Aylık net asgari ücretin en fazla %10'una kadar yardım verilmektedir.

Bu programların yanı sıra, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen diğer sosyal destek programları da mevcut. Bu programların detaylarını ve başvuru şartlarını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının resmi web sitesinden veya ilgili bölge müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.