1. HABERLER

  2. SOSYAL YARDIMLAR

  3. 2021 Yılı Elektrik Affından Nasıl Yararlanırım ?
2021 Yılı Elektrik Affından Nasıl Yararlanırım ?

2021 Yılı Elektrik Affından Nasıl Yararlanırım ?

A+A-

2021 yılı elektrik affından nasıl yararlanırım ? Piyasalarda vergi ve prim borç yapılandırması gündemden düşmeden bir de elektrik borçları için yeniden yapılandırma hazırlığı haberi geldi. 2014 yılında getirilen yasa ile TEDAŞ elektrik borcu olarak alacağı bulunan milyarlarca alacağını yeniden yapılandırarak 200 bin borçluyu rahatlatmıştı. Birikmiş elektrik borçlarının yeniden yapılandırması ile borçluların milyarlarca liralık faizleri silinip, geri ödemeler taksitlere bölünerek belirlenen vadelerde ödemesi yapılacak. Elektrik Affından Nasıl Yararlanılır? detaylar haberimizde.

Elektrik Affından Nasıl Yararlanılır?

  Elektrik affından nasıl yararlanılır? TEDAŞ ödemelerin yapılarak borç yükünün hafifletilmesi amacıyla aldığı yapılandırma kararı ile elektrik affından yararlanmak isteyenlerin başvurularını almaya başlayacak. TEDAŞ yeniden yapılandırma ile  milyarlarca liralık faturanın faizinden vazgeçecek. Tedaşa borcu bulunan belediye ve resmi kurumlarında borçlarının yapılandırma kapsamına alındığı belirtildi. TEDAŞ’ ın ülkemizde faaliyet gösteren 20 elektrik dağıtım şirketinden de alacağı bulunuyor.

Kaçak Elektrik Kullananlara Af Var mı?

Kaçak elektrik kullananlara af var  mı? Ülkemizde en çok kaçak elektrik kullanan Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki vatandaşlar yapılandırmadan yararlanabilecekler. Kaçak elektrik kullananlar getirilen elektrik affı torba yasadan geçildiğinde vatandaşlara yalnız bir şartla dava açılmayacak. Türkiye’ nin kaçak elektrik karnesi kötü. Ülkemizde yaklaşık bir milyondan fazla kişi elektriği kaçak kullanıyor Enerji Bakanlığı verilerine göre  kaçak elektriğin faturası yıllık 2 milyar liranın üzerinde. Vergisini veren, faturasını zamanında ödeyen vatandaşlardan alınan kaçak elektrik paralarının ülkemizde doğu illerinden alınmayıp batı illerinde yaşayan vatandaşlardan alınıyor olması ayrı bir tartışma konusu iken kaçak elektrik kullanan vatandaşlara af niteliğinde yasa çıkarılıyor. Geçtiğimiz yıllarda Enerji Bakanlığı kaçak elektrik kullandığı tespit edilen kullanıcılar hakkında savcılıklara suç duyurusunda bulunmuştu ve binlerce vatandaşın cezaevlerine girmeleri tehlikesi ile karşı karşıya kalması söz konusu olmuştu. Bu gibi nedenler ile sürekli meclis gündemine getirilen elektrik affı ile vatandaşı elektrik kaçakçısı konumundan çıkaracak düzenlemeler kabul edilmişti. Buna göre kaçak elektrik kullanan abone pişman olup zararı ödemesi halinde hakkında dava açılmayacaktı. Dava açılanlarda  hüküm giyene kadar zararı ödedikleri takdirde en fazla bir yıl ceza alacaktı.

Elektrik Borç Taksitlendirmesi Nasıl Yapılır?

Elektrik borç taksitlendirmesi nasıl yapılır ? Biriken elektrik borçlarınızın yüzünden elektriklerinizi kesildiyse ve ödemeyi bir anda tek seferde yapmak istemiyor ya da ödeme yapmak için yeterli bütçeniz bulunmuyorsa bu durumda elektrik dağıtıcı şirketinden borçlarınızın taksitlendirilmesini isteyebilirsiniz. Peki elektrik borç taksitlendirmesi nasıl yapılır bunun için yapmanız gereken ilk işlem Borç taksitlendirmesi dilekçesi yazmak ve hangi şirketten elektriğiniz bağlandıysa elektrik aldığınız tedarikçinize gerekli belgeler ile başvuruda bulunabilirsiniz. Devlet Elektrik Parası Desteği vermektedir. Bu desteklere başvurabilirsiniz.
Sayın Yetkili, ***** abone numarasına sahip, ***** adresinde bulunan mesken veya ticarethane sayacımın borcunun taksitlendirilmesini rica ederim. Teşekkürler.  Yukarıdaki şekilde yazdığınız dilekçede yer alması gerekli olan abone numarası, tesisat numarası  ve sayaç adresinizi yazarak elektrik borçlarınızın taksitlendirilmesini talep ettiğinizi yazmalısınız. Elektrik borçlarınızın taksitlendirilmesi için ticarethane sahipleri yukarıdaki dilekçe ile birlikte vermesi gereken diğer evraklar ise; nüfus cüzdanı, elektrik faturası, ikametgah belgesi, vergi levhası fotokopisi, imza sirküsü ve şirket kaşesi ile ticaret sicil gazetesi ile elektrik tedarikçisine başvuruda bulunarak elektrik borçlarını taksitler halinde ödeme talebinde bulunabilirler. Mesken için gerekli belgeler ise nüfus cüzdanı sureti, elektrik faturası ve  ikametgah belgesi ile başvuruda bulunarak ev için elektrik borcunun taksitlendirmesi için tedarikçi firmaya talepte bulunabilirler.
Elektrik Faturalarına Taksitlendirme Yapılacak.
Elektrik faturalarına taksitlendirme yapılacak. Elektrik borçlarını taksitlendirmesinde tedarikçi firmalar sınırlamaları kendi belirledikleri limitler üzerinden yapmaktadır.  Genellikle şirketler 2 bin TL civarı üzerindeki borçlar için kefil, 15000 TL civarı borçları için ise banka teminatı istemektedir. Elektrik şirketleri ayrıca kişiye kefil olacak kişinin ise, nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgah belgesini istemektedir. Elektrik borçlarının taksitlendirmesi düzenlemesi ile bir yılı geçmemek üzere 3 ay ve üzeri tüketim dönemleri için düzenlenen faturaları kapsıyor. Vade ayrımsız taksit uygulaması ile küçük miktarlı elektrik borçları yüzünden tüketicilere açılan davaların yasal takibe alınıp vekalet ücreti ve icra masraflarının ilave edilerek mağdur edilmesini de engelleniyor. Elektrik borcu nedeniyle elektrikleri şirket tarafından fiilen kesilmesi şartı, sözleşmenin feshedilmesi ve güvence bedelinin borçlara karşılık mahsup edilmesi şartlarını sağlayan şirketler elektrik borçları nedeniyle tüketicileri icraya vermeden önce bu saydığımız yükümlülükleri yerine getirme şartını sağlamaları halinde icra sürecini başlatabilecek. Aksi halde tüketiciler borçlarının taksitlendirmesi için şirketlere dilekçe ve gerekli evraklar ile başvuru yapmaları ile elektrik borçlarını taksitler halinde geri ödeyebilecek. Elektrik Faturam Yüksek Geldi Ne Yapabilirim ?