1. HABERLER

  2. SOSYAL YARDIMLAR

  3. 2021 Pandemi Nedeniyle Verilen Devlet Destekleri
2021 Pandemi Nedeniyle Verilen Devlet Destekleri

2021 Pandemi Nedeniyle Verilen Devlet Destekleri

A+A-

2021 Pandemi nedeniyle verilen devlet destekleri nelerdir ? Türkiye’de görülmeye başladığından bu yana devlet vatandaşlarına birçok destek paketlerini sundu. Sıkıntılı geçen pandemi ile mücadelede vatandaşların ekonomik açıdan güçlük yaşamamaları adına devlet destek olarak her kesimden vatandaşa destek paketlerini gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde Bu yıl meydana gelen pandemi ile Savaşım Eşgüdüm Toplantısı sonrası açıklanan Iktisat İstikrar Paketi vatandaşlara pandemi sebebiyle verilen ilk devlet desteği olmuştur. 18 Mart tarihinden itibaren bu sıkıntılı geçen süreçte her geçen gün yeni destek paketleri de gündeme gelmiştir. Kamuoyuna duyurulan ilk destek paketinden bu yana emekli, esnaf, kamu ve {özel sektör} çalışanlarına yönelik tüm devlet destekleri içeriğimizde yer verilmiştir.

Pandemi Sebebiyle Verilen Tüm Devlet Destekleri

Covid-19 salgını dünya genelinde hızla yayılmaya devam ederken Mart ayının ikinci haftasında Türkiye’de ilk enfekte şahıs görülmüştür. Her geçen gün artan olay sayısı ile tedbirlerde de artış yaşanmıştır.  pandemi karşı alınan önlemler İçişleri Bakanlığın tarafınca genelge olarak kamuoyuna duyurulmuş ve birçok işletme geçici süreliğine faaliyetlerine ara vermiştir. Finansal açıdan sıkıntılı geçen bu süreç işsizliğe de niçin olmuştur. Tüm bu ekonomik daralmaların önüne vatandaşı rahatlatacak birçok desteklerde faaliyete girmiştir. Kapatılan işyerlerinin bir çok çalışanlarını parasız izine çıkartmış ya da faaliyetine devam eden işletmelerde küçültmeye giderek işçi çıkartmaya yönelmiştir.  Ülkemize gelen pandemi sıhhat açısından büyük ürkü yaratmakta ve buna ek olarak ekonomik alanda zarar yaratmaması adına ortalama iki hafta içinde hükümet ve bankalar paketlerini teker teker gündeme getirmiştir. Başta kamu bankaları olmak suretiyle öteki tüm hususi bankalar da vatandaşlara destek paketlerini açıklamış ve ilgili Bakanlıklar tarafınca da destek sunar belirlenen tarihlerde gerçekleştirilmesi adına açıklanmıştır. pandemi sebebiyle devletin vatandaşa sunmuş olduğu 8 tane destek;

1-) Halkbank Pandemi Destekleri

Halkbank pandemi ile savaşım için 23 Mart tarihinden itibaren pandemi sürecinde yaşanacak ekonomik zararları en aza indirmek için destek sunar açıklamaktadır. Finansal İstikrar Paketi, İşe Devam kredisi ve Esnaf Destek Paketi ile vatandaşlara yönelik desteklemelerde bulunmuştur. Devamlı esnafların ve tüm müşterilerinin yanında olduğu belirten Halkbank, bu üç paket ile ekonomik sorunların en aza indirmeye amaçlamaktadır. Finansal İstikrar Kalkan Paketinde istikrarın korunması, işletmelerin desteklenmesi ve ekonominin devamlılığı için 31 Mart’a kadar ödenmesi ihtiyaç duyulan fakat ödenemeyen taksitler için erteleme imkanı getirmiştir. Esnaf ve sanatkarların bu zamanda yaşanmış olan olumsuzluklara destek durumunda Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında vadeleri gelecek olan taksit ödemelerini, 3 ay süre ile faizsiz olacak şekilde erteleyecektir. Kredilere yapılandırma imkanı sunan Halkbank, 6 aya kadar ödemesiz kredilerde müşterileri için uygun vade seçeneği sunacaktır. İşletme sahipleri için istihdamının devamlılığı hedef alan banka, personel maaş giderleri kadar ilave kredi limiti elde edecektir. Halkbank’ın sunmuş olduğu öteki destek ise İşe Devam Kredi Desteği’dir. pandemi sürecinde üretim ve istihdama ilişkin oluşabilecek hasarları en aza indirmek amacıyla başta KOBİ’ler olmak suretiyle öteki firmaların işletme ana para gereksinimlerini gidermek adına işe devam kredi desteği gündeme gelmiştir. Bu destek için herhangi bir sektör ayrımı yapılmadan ekonomik açıdan negatif etkilenmiş olan tüm firmalar başvuruda bulunabilmektedir. Bu kredi desteğinden yararlanacak işletmeler gene Şubat ayı sonuna kadar çalışan sayısında azaltma yapmamalıdır. İşe devam kredi desteğinden krediye erişim Gömü Destekli Kredi Güvence Fonu Kefaleti de sağlanacaktır. Kredi desteği ise; 6 ay anapara ve faiz ödemesiz olarak toplamda 36 ay vadeli ve senelik %7,5 faiz oranında olmaktadır. Son olarak açıklanan destek paketi ise Esnaf Destek Paketi‘dir. Bu destek ile esnaf ve sanatkarlara yönelik İşletme Kredisi ve Paraf Esnaf Kart ürünleri sunulmaktadır. Esnaf Destek Paketi ile esnaflara hususi olarak sunulan iki yeni ürün nakit kredi ve ticari kart desteği olmaktadır. 25 bin TL nakit kredi desteği işletme kredisi, 25 bin TL ticari kart desteği ise paraf esnaf kart desteğidir. %4,5 faiz oranı, 6 aya kadar ödemesiz ve 36 ay vadeli işletme kredisinin kredi limiti 25.000 TL’dir. Paraf esnaf kart ise 3 ay ödemesiz, 12 aya kadar taksit seçeneği ve tertipli nakit akışıyla 25.000 TL kredi limitlidir.

2-) Ziraat Bankası Pandemi Destekleri

Kamu bankaları öncülüğünde sunulan İşe Devam Kredi Desteği paketinde Ziraat Bankası da bulunmaktadır. İşe devam kredi desteğini ilk açıklayan 3 kamu bankasının içinde yer edinen Ziraat Bankası, pandemi ile mücadelede ekonomik alanda oluşabilecek zararların ortadan kalkması için işletmelerin gereksinimlerini karşılayabilmek adına  işe devam kredi desteği sunmaktadır. 6 ay anapara ve faiz ödemesiz dönem olarak toplam 36 ay vade imkanı ve senelik %7,5 faiz oranında kullandırılacak olan kredi desteğinde Şubat ayı sonuna kadar çalışan sayısının azaltılmaması gerekmektedir. Ziraat Bankasının sunmuş olduğu kredi erteleme hakkında detaylı bilgiyi yazılarımızdan alabilirsiniz.  Bu desteğin yanında Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi ise bireysel müşterilere yöneliktir. Ekonomik İstikrar Kalkan tedbirleri doğrultusunda Ziraat Bankası, ailede bulunan bireylerin aylık gelirleri toplamı 5.000 TL ve altında ise bu destekten yararlanılabilmektedir. Finansal açıdan bireysel müşterilerinin desteklenmesi adına uygulamaya konulmuş olan yeni kredi desteğinde 10.00 TL’ye kadar, ilk 6 ayı ödemesiz toplam 36 ay vadeli ve aylık eşit taksitli kredi kullanılabilecektir. 5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL şeklinde verilecek olan kredi tutarlarının vade sayısı ise 36 ay olmaktadır. Ziraat Bankası Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisine başvurmak için tıklayınız.

3-) Vakıfbank Pandemi Destekleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamış olduğu Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinden sonrasında izahat Vakıfbank, 9 maddeden oluşan destek paketini kamuoyuna duyurdu. 30 Haziran evveliyatına kadar tüm kredi taksit ödemelerinde esneklik sağlanacağını, bireysel kredi kullanan müşterilerin kredi taksitlerinin 3 ay süre ile ertelenebileceğini duyuran Vakıfbank, işletmeler de 3 aylık maaş gideri kadar uzun vadeli kredi kullandıracaktır. Bireysel müşterilerine sunmuş olduğu desteklerin yanında firmalara da büyük kolaylık sağlamaktadır. İşe devam kredi desteği ve bireysel temel gerekseme destek kredisini Vakıfbank’ta müşterilerine sunmaktadır. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında anapara ve faiz ödemeleri 3 aylığına ertelenecektir. Firmaların ise 6 aylığına ertelenmesine karar verilmiştir. Vakıfbank’ın pandemi sebebiyle borç ertelemesine ilişkin basın açıklaması için tıklayınız.

4-) Her Haneye 1.000 TL. Maddi Destek

Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının açıklamalarına gore hane başına 1.000 TL maddi yardım verilmeye devam etmiştir. Pandemi salgını sebebiyle bakanlık tarafınca gerekseme sahibi ailelere yönelik verilen maddi destek için toplamda 2 milyar liralık yardım ayrılmıştır. bu destekten daha evvelinde toplumsal yardım alan vatandaşlar ve geliri düşük aileler yararlanmıştır. Doğum tarihlerinin son rakamına gore yapılacak 1.000 TL’lik maddi yardımın sorgulanması e-devlet vasıtasıyla yapılabilmektedir. Toplamda 8 milyon vatandaşa yapılacak yardım için herhangi bir müracaat alınmamaktadır.

5-) Pandemi Sebebiyle İşsiz Kalanlara Devlet Desteği

Pandemi salgını sebebiyle ekonomik sorun yaşayan, işyerinde çıkarılan vatandaşlara yönelik devlet bu kişilere aylık bağlamıştır. İşsiz kalanlara aylık olarak verilen olan destek 1.700 TL ve 4.000 TL aralığındadır. Bu desteğin yanında pandemi ile mücadelede belediyeler suları herhangi bir halde kesmeyecektir. İhtiyaç sahibi ailelere verilecek olan desteklere ek olarak her belediye için 3 milyar liralık bütçe ayrılmıştır.

6-) 10.000 TL. Temel İhtiyaç Desteği

Pandemi için alınan birçok önlemlerde bankaların vatandaşlarına sundukları desteklere bir yenisi daha eklendi. 3 kamu bankası olan Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın katılımıyla meydana gelen temel gerekseme desteğine Türkiye Katılım Finans Kurumlara da dahil oldu. Kamu ve katılım bankaları haricinde öteki hususi bankalarında bu desteği sunup sunmayacaklarını gelecek günlerde netleşecektir. Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tüm firmalara yapmış olduğu çağrıda kamu bankalarıyla birlikte 5.000 TL altında geliri olan vatandaşlara yönelik Temel İhtiyaç Desteğini deklare etti. 5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL olarak finanse edilecek destek kredisi 6 ay ödemesiz toplam 36 vadeli olacak şekildedir.

7-) Sıhhat Çalışanlarına Pandemi Desteği

Pandemi salgının sebebiyle sıhhat çalışanlarının performans ödemeleri 3 ay süresince üst tavandan yapılacaktır. Sıhhat çalışanları için toplamda 5,7 milyar liralık yeni bir kaynak oluşturulmuştur. Sıhhat mensupları toplu taşıma hizmetlerinden ve kamuya ilişkin olan toplumsal tesislerden de parasız bir halde yararlanabilecektir.

8 -) Emekli Vatandaşlara Yönelik Pandemi Desteği

Aile, Emek harcama ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığın geçtiğimiz günler yapmış olduğu açıklamaya gore en düşük emekli maaşı 1.500 TL’ye çıkarılmıştır. Her yıl alınan bayram öncesi emekli ikramiyesi pandemi sebebiyle bir ay erkene alınıp Mayıs ayı yerine Nisan ayında verilecektir. Ek olarak emekli promosyon alacak olan emeklilerin promosyon ödemeleri ise evlerinde verilecektir. 65 yaş ve üstü vatandaşlara gelen sokağa çıkma yasağında emekli aylıklarını almak için şube gitme derdi kalmadan maaşlarda evlere gelmektedir.