devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım
DOLAR
8,2993
EURO
10,1192
ALTIN
490,09
BIST
1.453
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C

2021 Dask Fiyatları Belli Oldu

2021 Dask Fiyatları Belli Oldu

2021 DASK fiyatları belli oldu. Mecburi Zelzele Sigortasında tarife değişti. Tüm ev ve iş yeri sahiplerinin yaptırması ihtiyaç duyulan Mecburi Zelzele Sigortasında değişimler yaşandı. Her yıl güncellenen bu yıl için de belirlenen güncel tarifeler duyuruldu.

Mecburi Zelzele Tarifesi Değişti!

Mecburi zelzele kapsamında bir konut için verilebilecek azami güvence tutarı yapı seçimi ayırımı yapılmadan 240 bin TL’den 268 bin TL’ye çıkarılırken betonarme ve öteki yapı tarzlarında metrekare hesaplama bedeli de yükseltildiği açıklandı.

Resmi Gazete’de piyasaya çıkan değişikliklere gore 2021 senesinde bir konut için verilebilecek azami güvence tutarı yapı seçimi ayrımı yapılmaksızın 240 bin TL’den 268 bin TL’ye yükseltildi.

Bununla birlikte betonarme yapılarda sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedeli 1.134 TL’den 1.268 TL’ye öteki yapı türleri üçün ise 782 TL’den 874 TL’ye terfi etti.

DASK Neleri Karşılıyor?

Depremin arkasından bina tamamen yada kısmi olarak zarar görse de sigorta teminatı altında olmaktadır ve sigortadan zararınız karşılanır.

 • Temeller,
 • Ana duvarlar,
 • Bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar,
 • Bahçe duvarları,
 • İstinat duvarları,
 • Taban ve Tavanlar,
 • Asansörler,
 • Merdivenler,
 • Koridorlar,
 • Sahanlıklar,
 • Bacalar,
 • Çatılar.

Yapının benzer nitelikteki tamamlayıcı bölümlerini de güvence altına almaktadır.

Hangi Binalar Dask Kapsamına Girer?

Tapuya kayıtlı ve hususi mülkiyete doğal olarak taşınmazlar üstünde konut olarak inşa edilmiş binalar, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında bağımsız bölümler, binaların içinde yer edinen ve ticarethane, ofis ve benzeri amaçlar ile kullanılan bağımsız bölümler, organik afet sebebi ile devlet tarafınca yaptırılan yada verilen kredi ile meydana getirilen meskenler, kat irtifakı tesis edilmiş binalar, tapuda hemen hemen cins tashihi yapılmamış ve tapu kütüğünde vasfı olan, görülen binalar tapu tahsisi hemen hemen yapılmamış birleşke evleri güvence kapsamına alınarak sigortalanır.

Güvence Kapsamına Girmeyen Yapılar

9/11/1983 tarihindeki ve 2946 sayılı Kamu Konutları Kanuna doğal olarak olan ve kamu hizmet binası olarak kullanılan binalar ve bağımsız bölümler, köy nüfusuna kayıtlı ve köyde devamlı oturanlar, köy yerleşik alanları ve civarında, mezralarda meydana getirilen binalar ve tamamı ticari, sınai amaç ile kullanılan binalar, projesi bulunmayan ve mühendislik hizmeti görmemiş binalar, taşıyıcı sistemi negatif yönde etkileyecek şekilde tadil edilmiş olduğu yada zayıflatıldığı tespit edilen binalar, taşıyıcı sistemi negatif yönde etkileyecek şekilde ilgili mevzuata ve projeye aykırı olarak inşa edilen binalar, yetkili kamu kurumları tarafınca yıkılmasına karar verilen binalar ile konut olarak kullanıma uygun olmayan, harap, metruk bina ve bakımsız binalar DAS kapsamında sigortalanmamaktadır. Bu biçim yapıları İhtiyarı Zelzele Sigortası ile sağlayabilirsiniz.

DASK, yıkıntı kaldırma harcamaları, iş durması, kira mahrumiyeti, kar kaybı, alternatif ikametgah ve işyeri harcamaları, mali sorumluluklar ve benzeri başkaca ileri sürülecek öteki tüm dolaylı zarar, her türlü göç eder mal yada eşya şeklinde benzeri tüm bedeni zararlar ve vefat, tinsel tazminat talepleri, zelzele ve zelzele sonucu olan tsunami, yangın, infilak yada yer kayması haricinde kalan hasarlar, depremden bağımsız olarak binanın kendi kusurlu yapısı sebebi ile süre içinde oluşmuş zararları karşılamamaktadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.