1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2020 Yılında Sicil Affı Uygulaması
2020 Yılında Sicil Affı Uygulaması

2020 Yılında Sicil Affı Uygulaması

A+A-

2020 Yılında Sicil Affı Uygulaması günümüzde en çok konuşulan konulardan biri de sicil affının olup olmayacağı. Mecliste gündeme gelen sicil affı hakkında birçok konu konuşulmakta, peki sicil affı nedir? 2020 Yılı Sicil Affı Uygulaması; Bankalara borcu olan kişilerin, sebebi ne olursa olsun borcunu ödemeyip isminin kara listeye girmesi sonucunda bankalardan borç para alamaması durumudur. Bu durumda olan vatandaşların 6 ay içerisinde borçlarını ödemeleri durumunda 2020 yılında sicil affından yararlanarak isimleri kara listeden çıkarmaları durumuna sicil affı denir. Bu durum haricinde ayrıca şuan borcu olmayan anacak geçmişte adı kara listede olan kişilerinden de listeden çıkarılması durumuna sicil affı uygulaması denilmektedir.

2020 Yılında Sicil Affı Uygulaması Ne Zaman Çıkacak?

2020 Yılı Sicil affı uygulaması bu kadar önemli bir konu olması sebebiyle herkes tarafından merakla ne zaman çıkacağının haberi beklenmektedir. Ekonominin sıkıntılı olması ve yaşanan krizler sonucunda borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar için kanun teklifi meclise sunuldu. Kanun teklifinin mecliste kabul edilmesi durumunda sicil affı yürürlüğe girerek birçok kişinin ismi kara listeden silinecek. Kanunun 2019 ile 2020 yılları arasında meclisten geçeceği düşünülüyor.

Kanun Tasarısı Sayesinde Neler Değişecek?

2020 Yılı Sicil affı uygulaması sayesinde esnaf ve vatandaşların borçları silinmesi yerine yapılandırma ve ödeme kolaylığı sağlanacak. Borçlarını ödemiş olduğu halde ismi kara listede olan kişilerin isimleri kara listeden silinecek. Borcunu ödemeye devam eden ancak çeşitli nedenler sebebiyle ismi kara listede olan kişilerin ismi kara listeden çıkarılarak borçlarının yapılanması sağlanacak. Herhangi bir iş yeri olmayan ve ticari faaliyetleri olmayan ancak daha önce zamanda yaptığı ticari faaliyetler sonucunda ismi kara listede olan ve sicili sıkıntılı olan kişilerin sicilinde düzenlemeler getirileceği konuşulmaktadır. 2020 Yılı Sicil affı uygulaması sayesinde ismi kara listeden silinen kişiler bankalardan kredi alabilecekler ve ülke ekonomisinde yer alabileceklerdir. 2020 Yılı Sicil affı uygulaması için ise iki şart bulunmaktadır. Bu şartlar: Borcunu ödemiş olduğu halde 5 yıllık kötü sicil bekleme süresini bekleyen kredi kartı, bireysel kredi çeken, ticari kredi veya esnaf kredisi borçluları kara listeden çıkarılacak. Borcu olmasına rağmen yapılandırılan ve düzenli ödeme yapan kişilerin sicilleri temizlenecek.