1. HABERLER

 2. EKONOMİ

 3. 2021 Yılında Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar
2021 Yılında Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar

2021 Yılında Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar

A+A-

Bankaların  faizsiz esnaf kredisi konusuyla alakalı pek çok ürünü bulunmaktadır. İhtiyaç kredilerinden konut kredilerine, tatil kredilerinden cep telefonu kredilerine kadar pek çok imkân ile müşterilerinin yanı sıra olan bankalar esnaf müşterilerini de desteklemektedir. Esnaf kredi ve KOBİ kredisi adı altında pek çok ticaret erbabına finansal kaynak konusu ile alakalı destek olunmaktadır. Esnafa düşük faiz oranları ile kredi veren bankalar bulunduğu gibi faizsiz olarak hizmet yayınlayan bankalar da vardır. [caption id="attachment_1400" align="alignnone" width="300"]2020 yılı Faizsiz Esnaf Kredisi 2020 yılı Faizsiz Esnaf Kredisi[/caption]

Faizsiz Esnaf Kredisi Veren Bankalar

Esnaf kredisi bankaların esnaf müşterilerinin finansal gereksinimlerinin karşılanması hedefi ile sunulmuş olan kredi tiplerinden biridir. Diğer adı Kobi kredisidir. İş yerleriniz ile alakalı açılış ve lüzumlu masrafların karşılanması amacıyla lüzumlu olan nakiti bankaların bu kredileri aracılığı ile karşılayabilirsiniz. Ancak bu kredilerden yararlanabilmek amacıyla yasalarda bahsi geride bıraktığımız Kobi tarifine ideal olmanız gerekiyor. Şayet işletmeniz bu tarife ideal değilse  tekrar bankalara başvurabilirsiniz. İhtiyaç kredileri yöntemi ile size yardımcı olacaklardır. 11828 sayılı Resmi Gazete’ de Kobilerin Tanımı, Nitelik ve Sınıflandırılması Hakkında Yönetmelik ile değişen Kobi tarifi alttaki tabloda ifade edilmektedir. Belirlenen Kriter                                    Mikro Ölçekli                           Küçük Ölçekli                       Orta Ölçekli Çalışan Sayısı                                       ‹ 10                                         ‹ 50                                       ‹ 250 Satıştan Elde Edilen Yıllık Hasılat         ≤ 3 Milyon TL                         ≤ 25 Milyon TL                      ≤ 125 Milyon TL Mali Bilançonun Yıllık Toplamı              ≤ 3 Milyon TL                         ≤ 25 Milyon TL                      ≤ 125 Milyon TL Kobi’ler 3’e ayrılmaktadır. Mikro ölçekli, ufak ölçekli ve orta ölçekli Kobi tipleri vardır. Bu tariflara ideal olabilmek amacıyla birtakım kıstaslar söz konusudur. Yine tarif belirtmede 3 asli kriterin bulunduğunu söylemek hatalı olmayacaktır. Çalışan sayıları, senelik hasılatları ve bilançolarına göre isimlendirilirler. Esnaflara her banka kredi verebilir. Konu ile alakalı bankaların hazırlamış bulunduğu paketler de ehemmiyet arz eder.Ancak burada ilgi edilmesi gereken kredi alabilmek değil alınan kredinin faiz oranıdır. Kobiler olarak ideal faiz oranları ile kredi alabilirsiniz. Hem de birtakım bankaların da müşterilerine faizsiz esnaf kredisi olarak kredi verdiklerini söylemek hatalı olmayacaktır. Faizsiz esnaf kredisi veren bankalar ise genellikle katılım bankaları olmaktadır.

Faizsiz Esnaf Kredisi Şartları

Kredi müracaatında bulunmak amacıyla bankaların istediği evraklar genel olarak aynıdır. Ancak bankalarinsiyatiflerine bağlı olarak değişik evraklar da talep edebilirler.
 • T.C. kimlik belgelerinin fotokopileri (Ortaklar var ise tümünün)
 • Vergi Levhanız
 • Bilanço
 • Ticaret Sicil Gazeteniz
 • Noterden alıncak olan imza sirküleri
 • Gelir tablosu gereklidir. Bu evrakları hazırlayarak size en yakın banka şubesine giderek kredi alabilmek istediğinizi belirtiniz. Banka tamamiyle kendi tekelinde olmak üzere teminat ya da kefil talebinde bulunabilmektedir
Şimdi de faizsiz ya da düşük faizli olarak esnaf kredisi veren bankaları ve şartlarını inceleyelim.

Halkbank Faizsiz Esnaf Kredisi 2021

Halkbank esnaflara faizsiz esnaf kredisi veren bankalardan biridir. Ancak kredi alabilmek amacıyla birtakım şartlara sahip olmak gerekiyor. Öncelik ile bu krediden yararlanmak amacıyla Gelir Vergisi Kanunlarında yer alan birtakım meslek kollarında etkinlik göstermek gerekiyor. Bu alanlar sanat sayısal değeri taşıyan ya da üretimin zorluğu ve azlığından ötürü bundan sonra üretimi çok az oluşturulan alanlar olmaktadır. Bu alanlar; Maliye Bakanlığı’ nın onayı ile belirlenmiş olan yorgan, keçe, taş işleme, oya, baston ve kaşık yapımı, ahşap oyma, çanak çömlek, el dokuması ve bakır işleme gibi işler amacıyla %0 faizli olarak kredi verilmektedir. Ancak müracaatların kabul edildiği tarihten evvelce 5 sene ortamında bu bağlamda rastgele bir krediden faydalananlar bu krediyi ne yazık ki alamıyor. Konu dışında tutulan kredi türü ise Kosgeb’ in verilen 0 faizli faiz desteğinde yer alan kredilerdir. Bankanın verilen başka bir kredi çeşidi işletmelerini yeni kuracak olan ve ustalık belgesi sahip esnaflara yöneliktir. Esnaflık belgesinin verildiği tarihin 3 senesi doldurmuş olması gerekiyor. İşletmesini kurarak bu ustalık belgesi ile etkinlik gösteren girişimciler Meslek Eğitimi Kanunu dahilinde 0 faizli esnaf kredisi olanağından faydalanabilecektir. Ancak ticari hareketlerini 1 sene ortamında sonlandıranlar ya da 1 senesi doldurmayanlar verilen bu desteklerden faydalanamazlar. Halkbank’ ın esnaflar ile alakalı son ürünü genç girişimcilere verilen kredi desteğidir. Bu kredi olanağından faydalanmak amacıyla ise 32 saatten meydana gelen girişimcilik eğitiminin tamamlanması, 30 yaşının bitmiş olması gerekiyor. Hem de bir iş planı hazırlayarak bankaya sunulmalıdır. Projesi kurul doğrulusunda onaylanan gençlere faizsiz olarak 100 bin TL kredi verilmektedir. Kosgeb’ in vermiş bulunduğu kredi faiz desteği kapsamı dışında daha evvelce rastgele bir faiz indirimi ya da husus ile alakalı rastgele bir destekten faydalananlara %100 faiz indirimli kredi verilmez. Kooperatif ve Halkbank kredisi detayları ile alakalı bilgi alabilir ve kredi çekebilirsiniz.

Akbank Faizsiz Esnaf Kredisi

Akbank da esnaf müşterilerine kredi veren bankalardan biridir. Olduğunda Öde adlı kampanyası ile esnafların ilgisini çekmeyi başarmıştır. Kredilerini şimdi alanlar derhal ödemek mecburiyetinde kalmıyor. Ödemeler 12 ay ortamında istenildiğinde yapılacaktır. Tutar ve ödeme süreyi tamamiyle müşteriye aittir. Bu kampanya esnafa büyük basitlik vererek derin bir soluk aldırıyor. Bunun nedeni ise işlerin iyi gittiğinde ödemenin çok gerçekleşebileceği gibi kötü gittiğinde ise az yapılması. Bu sayede esnaf borç yükü altında olmaktan, biriken kredilerden ve borçlardan belirli bir sürede bir nevi muaf tutuluyor. Ödeme 12 ay vade sınırının geçilmemesi koşulu ile isteğe bağlı olarak yapılabilmektedir. Borçlarını 1 seneden evvelce bitirenlerden rastgele bir komisyon talep edilmeyecektir. Kredi müracaatını Akbank şubelerinden yapmak isteyenler yukarıda bahsi geride bıraktığımız evrakları hazırlayarak talepte bulunabilirler. Hem de sms yolu ile de kredi müracaatı yapılabilmektedir. Büyük harfler ile oldugundaode yazıp bir boşluk bırakarak mesaja T.C. kimlik numaranızı ekleyiniz. Alıcı numarası ise 4425 olacaktır.

Albaraka Türk Faizsiz Esnaf Kredisi

Albaraka Türk gibi katılım bankaları faiz ile değil kar payı sistemi ile çalışmaktadır. Şayet iş kurmak istiyorsanız ve rastgele bir hususta iş fikriniz var ise banka size bu manada destek olacaktır. Hem de iş yerlerini büyütmek isteyenlere de kredi verilmektedir. Banka kredi tutarının %80′ ine varan tutarlarda kefalet sunmaktadır. Bankadan alacağınız kredilerin vadeleri 6 aydan 48 aya kadar değişmektedir. Nakit ya da nakit olmayan her türlü gereksinim amacıyla kredi kullandırılabilmektedir. Krediler TL cinsinden verilmektedir. Hem de tarım ile uğraşıyor ve bu alanda bir işletme sahibiyseniz, çiftçi, esnaf ya da sanatkar iseniz bu anlamda Kredi Garanti Fonu’ ndan yararlanabilirsiniz. Buradan alınacak olan kefalet miktarı her işletme amacıyla 1 milyon 500 bin TL’ den çok olamaz. Kar payı toplamının ise %75′ i aşılamaz. Yukarıda bildirdiğimiz ile beraber bu kefalet hizmetinden faydalanmak amacıyla size en yakın Albaraka Türk şubesine gitmeniz gerekiyor.

Denizbank Faizsiz Esnaf Kredisi

Esnaf kredileri deyince Denizbank’ ı saymasak olmaz. Çünkü sektörde en süratli esnaf kredisini müşterilerine takdim eden bankadır. Üstelik inanamayacağınız müracaat kanalları ile. Diğer bankalar internet bankacılığı ile dahi esnaf kredisi müracaatında bulundurmazken Denizbank esnaflara sms, internet bankacılığı, facebook sayfası ve ATM’ ler ile 80 bin TL tutarında kredi veriyor. Bunun yanı sıra yatırım gayeli kullanılacak olan Ticari Taksitli Kredi, işletme kart, günlük giderler ve çabuk finansman amacıyla Ticari Kurtaran Hesap, Taşıt Tanıma sistemleri gibi mamüller de bulunmaktadır. Esnaf yazıp bir boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranızı yazın ve 3280′ e kısa mesaj gönderin. Banka yalnızca 5 dakika içerisinde sms’inize yanıt verecektir. Şayet müracaatınız olumlu olarak tamamlanmış ise 75 gün ortamında banka şubesine giderek kredinizi alabilirsiniz. İstenecek olan belgeler;
 • T.C. kimlik belgesi fotokopisi
 • Mal zenginliği beyanı
 • Oda kaydı belgesi
 • İmza sirküleri

Vakıfbank Faizsiz Kredi

Vakıfbank müşterilerine Halden Anlayan Kredi sloganı ile destek oluyor. Buradaki gaye zaten müşterilere faizsiz kredi sunmak değil, kredinin rahat ödenebilmesini sağlamaktır. Kredi limiti 50 bin TL vade ise 36 aydır. Kredinin 3 değişik geri ödeme alternatifi bulunmaktadır. İster sabit, dilerseniz taksitleri ertelemeli dilerseniz de değişen taksitler ile kredinizi geri ödeyebilirsiniz Ziraat Bankası, Şekerbank, TEB gibi daha pek çok banka müşterilerine esnaf kredisi vermektedir. Şu an itibari ile faizsiz olarak kredi yayınlayan tek banka Halkbank’ tır. Halkbank KOSGEB ile beraber yaptığı protokol neticesinde esnaf müşterine %100 faiz indirimi ile kredi olanağı sunuyor. Ancak daha ideal faiz oranları ile uzun vadelerde kredi veren bankalar da vardır.