1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2020 Yılında Bedelli Askerlik Başvurusu
2020 Yılında Bedelli  Askerlik Başvurusu

2020 Yılında Bedelli Askerlik Başvurusu

A+A-

2020 Yılında Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır; Günümüzde artık ülkeler silah sanayindeki teknolojik gelişmeler nedeni ile de askerlik sistemlerinde değişiklere gitme ihtiyacı hissetmektedir. Ülkemizde de yaşanan bu değişimler çeşitli nedenlerden dolayı askerlik vazifesini yapamayanlara bir fırsat doğurmuş ve yakın zamandan itibaren bedelli askerlik uygulaması yürürlüğe konmuştur. Bu uygulama sayesinde belirlenen tutarı ödedikleri takdirde, belli ama kısa süreli temel askerlik eğitimlerini almaları şartıyla, pek çok kişi askerlik görevini yerine getirmiş sayılacaktır. Artık askerlik vazifesini yerine getirmek için iş, okul gibi faaliyetlerine uzun süre ara vermek zorunda kalınmayacak ve belirlenen tutarı ödeyecek olan askerlik çağına gelmiş herkes tezkeresini alacaktır.

2020 Yılında Bedelli Askerlik İçin Nereye Başvurulur?

Yasal düzenleme ile artık kalıcı hale gelen bedelli askerlik başvurularında muhatap alınacak makam Milli Savunma Bakanlığı’dır. 7179 Sayılı Askere Alma Kanunu’nda belirlenen sevk talimatları gereğince askerlik dönemlerinde yoklamaya tabi olanlar E – Devlet üzerinden ya da bulundukları il veya ilçenin askerlik şubelerine giderek bedelli askerlik başvurusunda bulunabilirler. Yedek subay, yedek astsubay, er veya erbaş tercihleri arasından bedelli askerlik yapmak istedikleri alanın belirlenmesi ardından yoklama durumları gözden geçirilecektir. Ödenecek tutar yıldan yıla değişmekte olup, 2019 yılı için belirlenen tutar 30.000 TL olarak tespit edilmiştir.

E-Devlet Üzerinden Bedelli Askerlik Başvurusu

E- Devlet üzerinden 2020 yılı bedelli askerlik başvurusunda bulunmak isteyenlerin öncelikle bu uygulamaya sahip olması gerekir. Bunun için bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında şifre almanız gerekecektir. Sisteme giriş yaptıktan sonra yapılacak kimlik doğrulaması ardından Milli Savunma Bakanlığı sayfası karşınıza çıkacak ve sayfada sizden istenilen alanları doldurarak bedelli askerlik başvurunuzu tamamlamış olacaksınız. Bunun ardından atılması gereken adım ise bedelli askerlik tutarını ödemenizdir. Ödemeler Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası PTT şubeleri ve Mal Müdürlükleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Ayrıca bedelli askerlik ücretini ödeme konusunda sıkıntı yaşayanlar için pek çok bankanın uygun şartlarda kredi verdiğini de hatırlatmak gerekir. Son derece yararlı bir hizmet olan bu uygulamadan askerlik çağına gelmiş TC vatandaşı her erkek yararlanabilmektedir. Ön başvurular başlamış bulunmaktadır. Sizden şimdiden yerinizi alınız.