1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2021 Yılı Çocuk Süt Parası Nasıl Alınır?
2021 Yılı Çocuk Süt Parası Nasıl Alınır?

2021 Yılı Çocuk Süt Parası Nasıl Alınır?

A+A-

Günümüz ülkesinde çalışmak zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiş durumdadır. Özellikle annelik artık bazı durumlarda çalışan anne olmayı gerektirmektedir. Bu durumda işin manevi kısmı üzerken maddi kısmı da ilgilendirmektedir.

İş hayatını devam ettiren annelere doğum sonrası yapılan yardım dışında doğum öncesi yapılan yardımlarda bulunmaktadır. Doğum yaptıktan sonra  SGK ile çalışan anneler için devlet belli ödenekler sunmaktadır.

Bunların başında doğum parası olmakla birlikte ilk gelen süt parası yani emzirme ödeneğidir. Her doğum yapan annenin faydalanabileceği bir para olmasına rağmen SGK ile çalışan anneler bu paradan faydalanabilmektedir. İş yerinde SGK ile çalışan her kadın doğum yaptıktan sonra emzirme ödeneği alma hakkına sahiptir. Bu yardımların tümü kadınların sosyal alanda bulunmasını sağlamak, kendi maddi özgürlükleri için çalışmaya teşvik etmek ve genç nesli desteklemek amacı ile yapılmaktadır.

Süt Parasının Genel Özellikleri Ve Şartları

Süt parası almak kadınlara bir sefere mahsus gerçekleştirilmektedir başka bir seferde gene faydalanılamaz. 4A ve 4B kapsamında çalışan sigortalı eşlerin hanımları, eşleri bu ödenekten faydalanabilir.

Öncesinde sadece bir sefere mahsus olan bu yardım 2015 yılından sonra her doğum yapıldığında ödenmeye başlanmıştır. Süt parası yardımı koşulları ve kuralları kurum ve bakanlık tarafından belirlenir ve onların uyguladığı şekilde olmasına özen gösterilir.

Süt Parası Şartları

TC vatandaşı olan her kadın ve kendileri ya da eşleri sigortalı olması şartı ilk aranan özelliktir. Süt parası ödemesi genel anlamda SGK ile bağlantılıdır. Emekli sandığına bağlı olanlar emzirme ödeneği alamazlar. Süt parasından emzirme ödeneğinden faydalanabilmek için 2015 yılı kriter olarak belirlenmiştir.

Önce doğum yapanları kapsayan bir ödenek değildir. Süt parası ve emzirme ödeneğinden faydalanabilmek için doğum yapmak ve doğan çocuğun hayatta kalması yani yaşıyor olması istenir.

Emzirme ödeneği almak için yetkili kuruma başvuru yapılmasından önce mutlaka doğan çocuğun kimliği olması gereklidir. Emzirme ödeneği ya da diğer adı ile süt parası sadece kadınlara verilen bir ödenektir. Eşler alamaz ya da ayrıca eşler adına çıkan bir ödenek değildir.

Anne SSKlı ve ilgili bankada hesabı varsa doğumdan sonra bankaya yatırım işlemi gerçekleşir ama BAĞKUR il çalışma durumunda başvuru yapılması gerekmektedir. Bu durumda da bağlı bulunduğu il ya da ilçedeki sosyal güvenlik kurumuna bizzat giderek yapılır ve 15 gün içinde sonuçlanır.

Etiketler :