1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2021 Yılı Çocuk Parası Ücreti
2021 Yılı Çocuk Parası Ücreti

2021 Yılı Çocuk Parası Ücreti

A+A-

Günümüzde genç nesli teşvik, kadınların istihdam sağlaması için ve üretkenliği arttırmak kadınların sosyal alanda da yer almaları için devletimiz çeşitli yardımlar ile kadınların yanında olmaktadır. Doğum öncesi ve doğum sonrası olmakla birlikte yapılan yardımlar maddi olarak kişilere yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Doğum sonrası yapılan yardımlar başında emzirme ödeneği, doğum parası ve çocuk parası yardımı gelmektedir. Her sene yapılan düzenlemeler yapılmaktadır. İstekler ve şartlara uygun hale getirilmek için uğraşılmaktadır. Her kesimden kadının çalışan kişilerin faydalandığı durumlar maddi olanakları çerçevesinde yapılan iyileştirmeler ile herkesin faydalanması amaçlanmaktadır.

2020 yılında yapılan düzenlemeler ile bu yardımların hepsi enflasyon ve asgari ücret göz önünde bulundurularak zamlanacaktır ve kişiler bu zam üzerinden ücretleri alacaklardır. Devletin her yıl iyileştirdiği ve arttırdığı annelere yapılan desteklerin başında çocuk parası da gelmektedir. ilk yıllarda doğum yapan kadına 1. çocuğa 300 tl 2. çocuğa 400 tl 3. çocuğa 600 lira ödenmektedir.

Başvuru Ve Ödeme Şartları

Devlet çocuk parası yardımını tüm annelere yapmaktadır. Anne sigortalı değilse para sigortalı babaya verilmektedir. İşlemler ve başvuruların hepsi aile bakanlığı il müdürlüklerine ve ilçe kaymakamlıklarına yapılmaktadır. Gerekli şartlar sağlandığı takdirde sorun yaşamadan anneye ya da babaya çocuk parası ücreti belli bir zaman içinde ödenmektedir.

Başvuruyu aile bakanlığının internet sitesi üzerinden de yapılabilme olanağı mevcuttur. Ücret artışı her sene bir önceki senenin enflasyon oranı ile artmaktadır. Çocuk parası için devletin kurumları dışında 144 ve 183 nolu telefon danışma hatlarından da bilgi almak mümkündür.

Başvuru Formu ve Diğer Evraklar

Başvuru sırasında verilecek olan formu doldurmak ile birlikte annenin ve doğmuş olan bebeğin kimliklerinin fotokopisi alınmaktadır. Başvuru evrakı ile birlikte bu belgelerinde teslimi gerekmektedir. İşlemler oldukça basit olup sonucunda devlet desteği almak anneler için sağlanmış bir avantajdır.

Çocuk parası ve diğer yapılan nakdi ödemelerin amacı genç nüfusu arttırmak, ailelere yardımcı olmak ve çocukların bebeklerin ihtiyaçlarının bir kısmını devlet tarafından karşılanmasını sağlamaktır. Bu konuda ailelerin de özverili olup şartları sağlaması istenmektedir. Sonucunda da hem çalışan kesim mağdur olmaz hem işveren mağdur olmaz.