1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2021 Yılı Araç Sigortası Tavan Fiyatları
2021 Yılı Araç Sigortası Tavan Fiyatları

2021 Yılı Araç Sigortası Tavan Fiyatları

A+A-

Ülkemizde 15 milyon araç sahibi bulunmaktadır. Araç sahiplerini ilgilendiren 2021 yılı için zorunlu trafik sigortası fiyatları belli oldu. Milyonlarca aracın trafiğe çıktığı düşünülürse doğal olarak kazalarda kaçınılmaz hale gelmektedir.

Bu kazalar sonucunda oluşan hasarların giderilebilmesi için devlet trafik sigortasını zorunlu hale getirmiştir. Trafik sigortası, kaza durumunda tarafları koruyan bir sigortadır. Karşı tarafa verilen zararı karşılayarak tarafların maddi olarak korunmasını sağlamaktadır. Böylece kişilere ve araçlara verilen hasar güvence altına alınmış olur.

Araç Sigortası Tavan Fiyatları Nasıl Belirlenir

2017 yılında yeni bir düzenleme ile Hazine ve Maliye bakanlığınca sigorta primleri belirlenmeye başlanmıştır. Devlet zorunlu sigorta primlerine getirdiği yeni uygulama ile tavan fiyat uygulamasına geçmiştir. 

Bu uygulamaya geçmekteki amaç keyfi yüksek fiyat verilmesinin önüne geçmektir. Ancak sigortacıların zarar etmemesi için de tedbir alınmış ve primleri %1,5 artırabilme hakkı tanımıştır. Zorunlu araç sigortası fiyatları belirlenirken bazı kriterler bakılmaktadır. İllere göre Araç sigortası fiyatları farklılık göstermektedir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Bekçiler ne kadar maaş alıyor 2020 güncel

İstanbul, İzmir ve Ankara İçin Trafik Sigorta Pirimi Fiyatları 

Mesela; İstanbul için en yüksek araç sigortası hiç kazası olmayan bir araç için 791 lira iken, çok kaza yapan bir araç için ise 3.598 lira olacaktır. Ankara’da ise bu tutar kaza durumuna göre 769 lira en az, 3.496 lira en yüksek tutar olarak belirlenmiştir. İzmir de ise risk durumuna göre 746 lira ile 3.394 lira arasında değişmektedir. Trafik sigortası belirlenirken bazı kriterler de göz önüne alınarak fiyat belirlenmektedir.

Trafik Sigortası Primleri Belirlenirken Hangi Kriterlere Bakılır?

Yaşadığınız şehrin trafik yoğunluğu trafik sigortası priminin belirlenmesinde önemli bir kriterdir. Trafik kazalarının fazla olup olmaması da primin belirlenmesinde etkili bir faktördür.   Aracınızın marka ve modeli de ödenecek pirim tutarını etkilemektedir. Araç sahibinin daha önce kaza yapıp yapmadığına da bakılarak trafik sigortası pirimi belirlenir.

Fazla kaza yapanlara daha fazla prim öderken kaza yapmayan araçlar için hasarsızlık indirimi yapılmaktadır. Aracın hususi ya da ticari olması da trafik sigorta pirimi etkileyen faktörlerdendir.  Trafik sigortasının zamanında yapılması da çok önemlidir. Çünkü trafik sigorta primi belirlenirken ödemelerin zamanında yapılıp yapılmadığı da dikkate alınmaktadır.