devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım
DOLAR
8,2993
EURO
10,1192
ALTIN
490,09
BIST
1.453
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
22°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Az Bulutlu
26°C

2020 Üniversite Öğrenci Burs Başvurusu

2020 Üniversite Öğrenci Burs Başvurusu

2020 Üniversite Öğrenci Burs Başvurusu; Üniversite öğrencilerinin daha iyi bir eğitim almaları için burs alabilmeleri son derece önemlidir. Gerek devlet gerekse özel kuruluşlar tarafından sağlanan bu burslar sayesinde öğrenciler eğitim gösterdikleri alanlarda daha rahat araştırma yapabilmekte ve daha donanımlı olmaktadırlar. Özellikle gelir durumu düşük öğrenciler açısından bu daha da önem taşır. Burs adı altında sağlanan destek, maddi yetersizliklerden dolayı eğitim hayatında zorlanan üniversite öğrencileri için destek niteliğindedir. Öğrenci burs başvurusu yapan öğrenciler adına bu kaynaktan yararlanmak önemlidir.

Üniversite Öğrenci Bursu Kimlere Verilir?

5102 sayılı kanun hükümleri gereğince Yüksek Öğrenim öğrencilerine eğitimlerinde destek amaçlı verilen paraya burs adı verilmektedir. Bu destekten yararlanabilenler;

 • Ön lisans öğrencileri
 • Lisans öğrencileri
 • 2 yıllık bir okuldan mezun olduktan sonra 4 yıllık başka bir okulun 3.sınıfına dikey geçiş sınavından başarılı sonuç alarak geçiş yaparak ara vermeden kayıt yapan öğrenciler.
 • Master ve Doktora adı altında yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler
 • ÖSYM sınav sonuçları değerlendirilmesinde ilk 100 içinde derece elde edenler.
 • Amatör milli sporcular

burs desteği alabilmektedir.

Ancak hazırlık sınıflarında eğitim görenlere burs verilmemektedir.

Üniversite Bursu Verilirken Kimlere Öncelik Tanınır?

Kuşkusuz gençlerin eğitim hayatlarını daha rahat sürdürebilmeleri adına burs alabilmeleri oldukça önemlidir. Ancak her yıl bu yardımlardan yararlanmak için çok sayıda başvuru olduğundan burs veren kurum ve kuruluşlar belli özellikleri taşıyan kesimlere öncelik tanırlar. Bu sayede yardımların daha adil bir şekilde olmasını amaçlarlar. Üniversite bursu verilirken öncelik tanınan durumlar aşağıdaki gibidir.

 • Ailesi kırsal kesimlerde yaşayan bir öğrencinin uzak bir şehirde üniversite kazanması
 • Ailede öğrenim gören diğer kardeşlerin sayısı
 • Ailedeki kız çocuklarının sayısı
 • Anne ve babadan birinin ya da her ikisinin hayatta olmaması
 • Eğitim alan öğrencinin ailesi parçalanmış olması
 • Öğrencinin özel diye tanımlanabilecek yeteneklere sahip olması
 • Burs verecek kurum veya kuruluşun düzenleyeceği etkinliklere katılmak adına çaba harcayacak olması

Bu şartları taşıyan öğrenciler burs başvurusu yaptıklarında öncelik hakkı almaları söz konusudur. Desteğin doğru yere iletildiğinden emin olmak için yapılacak kapsamlı araştırma sonunda üniversite öğrencilerine gerekli burs desteği sağlanır.


Yorumlar

 1. compflix dedi ki:

  Şartların çoğunu sağlamama rağmen hala bana burs yerine kredi çıkmaktadır.Devletin bu konudaki terazisi biraz manidar olsa gerek.

 2. Kardelen dedi ki:

  Üniversitede öğrenci bursu başvurusu yapacaklar mutlaka yukarda söylenenleri dikkate alsınlar, ben geçen sene burs başvurumu yaptığımda bazı evrakların eksikliğinden dolayı bursumla ilgili sıkıntı çıkmıştı ama çözdüm olayı sonunda tabi.

 3. iHakan dedi ki:

  Şartların hepsi uygun olsa bile devlet burs değil kredi çıkaracaktır bu ülkede öğrenci olmak gerçekten zor