1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Devlette Kadrolu İşçi Nasıl Olunur 2020 GÜNCEL
Devlette Kadrolu İşçi Nasıl Olunur 2020 GÜNCEL

Devlette Kadrolu İşçi Nasıl Olunur 2020 GÜNCEL

A+A-

Kadrolu İşçi Alımı

Kamu kurumlarında memur kadrolu işçi olarak görev almak ve devlete işçi olarak atanabilmek için mutlaka Kamu Personeli Sınavı'na katılmak ve kurumlara başvuru yapabilmek için belirlenen alanda ve istenilen KPSS türü puanını almak gereklidir.Devlette Kadrolu İşçi Nasıl Olunur ? Kadrolu İşçi Alımı Devlet emekçisi olmak için yukarıda da belirttiğimiz gibi merkezi imtihana girmek ve zaferli bir puan almak zorunludur. Kamu müessese ve kuruluşlarınca alınacak olan emekçilerin soyulacağı kadrolara soyulabilmek için KPSS imtihanına girmek koşulu ile orta öğretimden mezun olanların girdiği KPSS ortaöğretim imtihanına katılmak koşulu mevcuttur.Ortaöğretimden mezun olanların girebileceği imtihanlara ilokul ve ortaokuldan mezun olanlar alınmamaktadır. İlköğretim mezunlarından kamu kurum ve kuruluşları kadrolu işçi alacaklarsa, bu durumda İş-Kur yönetimine başvuru yapacaklardır.

Kadrolu İşçi Nedir

KPSS imtihanı olarak öğrenilen merkezi imtihan ülkemizde 3 seviyede yapılmaktadır. Lisans ve lisansüstü programlardan mezun olan adaylar A seviyesinde, iki senelik önlisans programlarından mezun olan adaylar B seviyesinde, ortaöğretimden mezun olan adaylar ise C seviyesinde tertip edilen KPSS imtihanlarına bu seviyelerden imtihana girebilmektedir. Devlet emekçisi olmak isteyenler ortaöğretimden mezun olan adayların katılabildiği KPSS C seviyesinden imtihana girmeli ve 60 puan almalıdır. [caption id="attachment_1278" align="alignnone" width="440"]kadrolu işçi Kadrolu İşçi[/caption]

60 Puan Alanlar Başvuru Yapabilir

Yukarıda belirttiğimiz üzere kadrolu işçi olmak için C düzeyinde KPSS sınavına girmek ve başarılı bir puan almak önemlidir. Kamu kurum ve kuruluşları işçi kadrosunda atamalara yerleşebilmek için adayların KPSS C puan türünü dikkate almaktadır. Devlet kadrolu işçisi olmak için KPSS sınavından 60 puan almak şarttır. Taban puanı olarak belirlenen 60 puanı alan adaylar işçi kadrosu açan kamu kurum ve kuruluşlarına başvuru yapabilmektedir.

Engelli ve Eski Hükümlülere Baraj Puanı Uygulaması Yoktur

Kpss sınavı kapsamında bulunan özürlü ve eski hükümlüler için puan barajı bulunmamaktadır. Bununla birlikte, başvurularda bulunabilmek özürlü ve eski hükümlülerin merkezi sınava girmiş olmak yeterli sayılmaktadır. Buna göre engelli ve eski hükümlüler sınavlara girmesi yeterli olmakta alımlarda puan durumuna dikkat edilmemektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarının taleplerine müracaat eden adaylar kadrolu işçi alımı için verilen ilanlara 15 gün içinde başvuru yapmak zorundadır.

KPSS Olmadan İşçi Başvuruları İş-kur Aracılığıyla Yapılmaktadır

İş-kur başvuruda bulunan adayların arasında alınan puanlara göre bir sıralama sınavı yapmaktadır ve 2 katı kadar adayı, ilan veren kurumlara göndermektedir. KPSS sınavı uygulanmadan İş-kura başvuru yaparak alım yapacak olan kurumlara başvuru yapanların durumları İŞKUR tarafından kurumlara bildirilmektedir. 2 katı kadar adayın müesseselere sevk edilmesinin ardından adaylar yazılı ve laflı veya uygulamaları imtihana tabi yakalanmaktadır. Yapılan imtihanlardan laflı imtihanlara KPSS imtihanından muaf olanlarda alınmaktadır. Yazılı ve laflı, uygulamaları imtihanlar yetkili amir ve 4 aza bir başkan tarafından imtihan kurulunca yapılmaktadır. Kamu emekçisi olarak kariyer gerektiren işler de yazılı - sözlü imtihana tabidirler. Uzman alımlarında, müfettiş ve tecrübe etmen alımlarında, sınatıcı ve kontrolör ve aktüer alımlarında da imtihan kurulunca bir başkan ve 4 aboneden oluşan imtihan heyeti yazılı ve sözlü imtihan yapmaktadır. Müesseselere iki katı kadar aday sevk edilmesi, sevk edilen adayların yeterli rakamda ve iş eforu gereksinimini karşıladığı gidişatlarda ikinci bir yollama İŞ KUR tarafından istenemez, müesseseler tekerrür aynı arzlarda bulunamaz. Hekimler ve ilköğretim mektebi mezunları kur'a ya tabidir. Hekim, diş doktorları ve ilköğretim mezunları kur'a ya tabidir bu iştekiler için imtihan değil kur'a yapılmaktadır. Siz de memur olmak ve kadrolu işçi olmak istiyorsanız, sitemizdeki güncel makalelerden faydalanın.