devlet yardımı devlet destekleri kosgeb destekleri maddi yardım
DOLAR
9,5111
EURO
11,0840
ALTIN
545,88
BIST
1.455
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
18°C
İstanbul
18°C
Az Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
19°C
Cumartesi Az Bulutlu
19°C
Pazar Sağanak Yağışlı
16°C
Pazartesi Çok Bulutlu
14°C

Konut Hesabı Hangi Bankada Açılır Devlet Katkısı 2020

Konut Hesabı Hangi Bankada Açılır Devlet Katkısı 2020

Konut Hesabı Hangi Bankada Açılır ?

Konut Hesabı Hangi Bankada Açılır ? Devlet konut katkısı, kendine ait bir evi olmayan şahıslara Devlet doğrultusunda ev almalarını sağlamak hedefiyle verdiği bir katkıdır. Katkı dar gelirli yurttaşların ev almaları sağlamak hedefiyle verilmektedir. Konut hesabı hangi bankada açılır sorusuna yanıt ve konut katkısı alabilmek amacıyla gerekli şartlar aşağıda belirtilmiştir.

Konut Hesabı Açmak İçin Şartlar

 • 18 yaşında ve Türk vatandaşı olmak,
 • Tamamı kendi adına kayıtlı konutu olmaması,
 • Konutu alacağı tarihe kadar en az 3 sene  konut hesabına ödeme yapmış olması,
 • Devlet katkısı alabilmek amacıyla başvurmuş bulunduğu konut dışında diğer bir konutu bulunmaması,
 • Konut edinim tarihini müteakiben altı ay ortamında ev hesabının bulunduğu bankaya lüzumlu evraklar ile başvurması gerekmektedir.
 • Konut birikim hesabı açıldığında, üstüne kayıtlı evi olanlar adına ev hesabı açılamaz.
 • ev hesabı evi olmayan her şahıs adına bir adet açılabilir. Taşıma yapılmaz.

18 yaşından küçükler olanlara vasi ve velileri hesap açabilecek. Konut hesabına bir defaya mahsus olmak üzere açılış tarihinde üst sınırı aşan bir tutar yatırılabilecek ve bu tutar 30 bin lirayı geçemeyecek. Banka, müracaat hesabının ev hesabı açılmasına engel bir durumun bulunmadığını Tapu ve Kadastro Paylaşım sistemi üzerinden belirleme edilecek. Çeyiz hesabı hangi bankada açılır adlı yazımızda, yeni evlenenler için çeyiz katkısından bahsedilmektedir.

Konut hesap

Konut hesap

Konut Hesabı Asgari Ödeme

Konut hesabı asgari ödeme miktarı 250 TL. olup, üst sınır ise 2.500 TL. dir. Bu miktarlardan az ya da çok para yatırılamaz. 3 aylık ödeme yapanlar amacıyla alt sınır 750 TL. ve 7.500 TL. dir.

 • Kat mülkiyeti tapusu olan konutlar amacıyla devlet katkısı alınabilir,
 • Kat irtifakı tapusu olan ve yapı kullanma izni belirleme edilen konutlar,
 • Konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi olan müstakil taşınmazlar.
 • Hem de dönem mülkler amacıyla devlet konut hesabı açılamaz ve Devlet destekli konut katkısı ödemesi yapılmaz.

Hangi Bankada Konut Hesabı Açılabilir?

Hangi Bankada Konut Hesabı Açılabilir ? Devlet katkısı alabilmek amacıyla konut hesabı bankaların yurtiçi şubelerinde, Türk Lirası cinsinden, mevduat ya da katılım fonu hesabı olarak açılabilmektedir. Ev hesabı ortak hesap olarak açılamaz. 18 yaşından küçükler adına vasisi ya da velisi doğrultusunda konut hesabı açılabilir. Konut hesabının açılışını müteakiben, bir defaya mahsus olmak üzere, üst sınırı aşan bir tutar yatırılabilir (üst sınır aylık 2.500 Tl, 3 aylık 7.500 TL.) bu tutar 30 bin lirayı geçemez

Devlet Destekli Konut Hesabı

Devlet Destekli Konut hesabı açabileceğiniz bankalardan bir tanesi de Ziraat Katılım’ dır. Bu hesaba 3 sene derli toplu olarak para yatırdığınızda devlet doğrultusunda yüzde 25’i oranında katkı payı verilmektedir. Konut Hesabının açılabilmesi amacıyla 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Hem de yatırım zamanı ödemeleri aksatmamak gerekiyor. Devlet katkısı kazanmak amacıyla daha öncesinde bir konut sahibi olunmaması gerekiyor. Hesap yalnızca gerçek ve Türk vatandaşı olan şahıslara açılabiliyor.

Devlet katkısı Yapılacak Olan Tutarlar;

Devlet Katkısı Yapılacak Olan Tutarlar 60 ay ve üzeri ödemelerde toplam birikiminizin yüzde 25′ i kadar (Ödeme tutarı 20 bin TL’ yi geçemez.)
48 ay ila 59 ay arasındaki ödemelerde toplam birikimin yüzde 18’i kadar (Ödeme tutarı 14 bin 568 TL’ yi geçemez.)
36 ay ila 47 arasındaki ödemelerde birikimin yüzde 15′ i kadar (Ödeme tutarı 16 bin 313 TL’ yi geçemez.)
Size en yakın Ziraat Katılım şubesine giderek hesabınızı açtırabilirsiniz.

Emekli Konut Kredisi Alabilir mi


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.