1. HABERLER

 2. GÜNDEM

 3. 2020 Yılındaki Bütün Devlet Destekleri Burada GÜNCEL
2020 Yılındaki Bütün Devlet Destekleri Burada GÜNCEL

2020 Yılındaki Bütün Devlet Destekleri Burada GÜNCEL

A+A-

Çiftçi Devlet Destekleri

Çiftçiler için 2020 devlet destekleri belli oldu. Türkiye ekonomisinin bel kemiğini meydana getiren çiftçilere mazot yardımı artıyor. Bu sene ilk defa gübre parası da ödenecek. Devlet, bu sene çobanlara 5 bin lira teşvik verecek ve et üreticisine hayvan başı 25 ila 600 lira destek sağlayacak. Kararnameye göre; mazot desteği artırılırken, organik gübre desteği ise ilk defa verilecek. Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale amacıyla dekar başına 19 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 27 lira destek verilecek. Organik gübre kullanan çiftçilere dekar başına 10 lira destek sağlanacak. Organik tarım amacıyla kategorilerine göre dekar başına 5 ile 70 lira arasında destek verilecek. Toprak analiz desteği kapsamında analiz başına 40 lira destek ödenecek.  ...

Fındık Desteği 2020

Fındık desteği dekara 170 lira olacak. Bu sene ilk kez dane zeytine prim verilecek.Havza bazlı üretimde dane zeytine kilo başına 15 kuruş ödenecek. Hem de zeytin bahçelerinin rehabilitasyonu amacıyla de dekara 100 lira verilecek. Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale destekleme primi 5 kuruştan 10 kuruşa çıkarıldı. Süs bitkisi, tıbbi aRomatik bitki gibi iyi tarım programları desteği dekar başına 10 ile 150 lira arasında değişecek. Yerli tohum teşvik edilecek. Sertifikalı patates tohumu kullanana 80 lira destek verilecek.

Devlet Teşvikleri Nelerdir

Çiftçilerin merakla beklediği 2020 tarım takviyeleri açıklandı. Cumhurbaşkanılığı Kararnamesi’yle tespit edilen ve Resmi Gazete’de yayımlanan destekler, 2020’de ödenecek. 2020 Devlet Destekleri'nden yararlanabilmek amacıyla Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil olmak gerekiyor. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçi adedi ise 2.5 milyon civarında. Mazottan gübreye, organik tarımdan hayvancılığa kadar pek çok hususta destek var. [caption id="attachment_1373" align="alignnone" width="300"]2020 devlet destekleri 2020 devlet destekleri[/caption]  

81 İLE HİBE DESTEĞİ !

 •  Organik hayvancılık desteği kapsamında arı yetiştiricisine arılı kovan başına 10-15 lira verilecek.
 •  4 ay ve üzeri yaştaki buzağı amacıyla 350-600 lira destek verilecek. - Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Ordu, Rize, Sivas, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Van illerinde doğan buzağılara ek 100 lira destek ödemesi yapılacak.
 •  Dişi manda ve malak (yavrusu) amacıyla 250 lira destek ödenecek.
 •  Küçükbaş hayvancılığı desteklemek amacıyla çoban istihdam desteği, 100 baş ve üzeri anaç koyun keçi varlığına sahip işletmelere ya da çobanlara 5 bin lira olarak ödenecek. - Damızlık koyun
 • keçi yetiştiriciliğinde, anaç koyun keçi başına 25 lira, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta anaç tiftik keçilerine ek 20 lira ödeme yapılacak.
 •  Yerli tosunları mevzuatına ideal kesimhanelerde kestiren yetiştiricilere, hayvan başına 250 liraya kadar destek ödemesi yapılacak.
 •  Oğlak tiftiğinin kilogramına 30 lira, anamal tiftiğin kilogramına 28 lira ve tali tiftiğin kilogramına 20 lira ödeme yapılacak.
 •  İpek böceği yetiştiricisine destek kapsamında yaş kozanın kilogramına 60 lira ödeme yapılacak.
 •  Geleneksel kenar balıkçılığının desteklenmesi amacıyla 10 metreden ufak balıkçı gemilerine 750 lira ile 1.250 lira arasında destek verilecek.
2020 Devlet Destekleri haberimiz, güncellenmeye devam edecek. Takipte kalınız.