1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KOSGEB 2021 Destekleri Nelerdir? ( Güncel Yardımlar)
KOSGEB 2021 Destekleri Nelerdir? ( Güncel Yardımlar)

KOSGEB 2021 Destekleri Nelerdir? ( Güncel Yardımlar)

A+A-

2021 Destekleri, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından işletmelere verilmeye devam edilecektir. Girişimcilik destekleri, devlet destekleri, Araştırmalar, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme, İşletme Geliştirme Büyüme ve Uluslararasılaştırma, Kobi Finansman Destekleri, Laboatuvar Hizmetleri alanlarında verilecek olan desteklemeler için yapılacak başvuruların tarihi yenilenmiştir. Sizlerin faydalanması adına KOSGEB 2021 destekleri ile ödenecek destekleme tutarlarını ve başvuru şartlarını öğrendik.

kosgeb 2021 devlet destekleri

2021 Destekleri

Ekonomik olarak kalkınmak, ülkemizde süre gelen istihdam ile ilgili sıkıntıların çözülebilmesi ve açılması planlanan işletmelerdeki kalitenin olabilecek en üst seviyede olması adına girişimci vatandaşlarımıza devlet desteği sağlanacaktır. Girişimcilere destek programında verilmesi planlanan para miktarı 150.000 Türk Lirası'dır. 2021 destekleri maddi yardımın 50.000 Türk Lira'sı hibe olarak, 100.000 Türk Lira'sı kredi olarak verilecektir. Programla birlikte desteklemeden faydalanabilmeniz için 32 saat süren Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'ne katılım yapmanız şarttır. Kurs ücreti bulunmamaktadır. Eğitimle ilgili duyuruları takip ederek zamanında kayıt gerçekleştirebilirsiniz.

Kosgeb’ in vereceği desteklemelerden yararlanmak adına iş planı hazırlamanız gerekiyor. Katılacağınız kurslarda iş planını nasıl hazırlayabileceğiniz öğretilmektedir. Desteklemeler ile birlikte otel, market büfe, kafetarya tarzı işletmeler açabilirsiniz. İşinizin patronu olmak sizin elinizde. Bu programın asıl maksatı, iş kurabilme ve kurulacak olan işteki faaliyetleri yürütebilme becerisinin kazanılması, oluşturacağınız iş planlarını incelemek ve başarılı iş planlarının desteklenmesidir. Yeni açılan işletmelerde ilk zamanlarda maddi dengeyi sağlayabilmeleri adına, adaptasyon sağlayabilmeleri için destek vermek, yeni açılan işletmelerin sürdürülebilir olmasını sağlayabilmektir. Bu bağlamda verilecek desteklemelerin; İleri düzey girişimcilerde 360.000 Türk lirası iken Geleneksel Girişimciler için bu rakam 60.000 Türk Lirası'dır. Mevzuatta verilmesi planlanan desteklemeelrin hangi alanlar için verileceği belirtilmektedir. Geleneksel girişimci programındaki amaç açılan dükkanların ilk zamanlarında piyasaya uyum sağlamaları adına verilen finans desteğidir. İleri girişimcilik ise daha yenilikçi, sanayi üretimi yaparken teknolojiden faydalanan, dijital ve buna dikkat ederek imalat işiyle uğraşan işletmeler için geçerlidir.

Ar-Ge ve İnovasyon Destekleme Programı

Programın maksatı bilimi ve teknolojiyi baz alarak yeni fikirleri hayata geçiren KOBİ lere destekleme sağlanması ve gerekli finansın sağlanmasıdır. Destekleme almak adına hazırlanmış projelerle gerekli yere başvuru yapılmalı, ardından da veri tabanına kayıt sağlanmalıdır. Proje incelemeye alındıktan sonra önemli projeler ayıklanarak değerlendirme kuruluna gönderilir. Kurul kısa süre içerisinde başvuruları inceler. Projeyi onaylama veya reddetme yetkisi tamamiyle kurulun kendisine aittir. Projesine onay verilen girişimciler, kısa sürede veri tabanına kayıt sağlamalıdır. Hepsinden önce işletme kurulumunun tamamlanması gerekmektedir.

Projenin kabul edilip ve taahhüt belgesi imzalandığı gün başlangıç tarihi olarak kabul edilecektir. Araştırma ve Geliştirme İnovasyon Destekleme Programı dahilinde girişimcilerden herhangi bir para istenmeden işlik tahsisi veya kira destekleri sağlanacaktır. Bununla beraber proje için kullanacağınız araç gereçlerin satın alımı sağlanır, yazılım desteği sunulur. Projede çalışan personellerin aylık net tutarları üzerinden hibe desteği sağlanacaktır. Projelerin yurt dışına tanıtılabilmesi adına geri ödeme olmaksızın proje geliştirme desteği adı altında hibe desteği sağlanmakta. Onaylanmış projeler 750.000 Türk Lirası'na varan miktarlarda destekleme alacaktır.

Endüstriyel Uygulama Destek Programı

Program ile beraber üretim sağlanması, üretim kalitesinin artması, üretim maliyetinin düşmesi için yeni fikirlerin geliştirilmesi ve beraberinde uygulanması, üretilen metaların ticarileşmesi adına yapılan yeni projelere destekleme yapılması amaçlanmaktadır. Verilecek desteklerin üst limiti 818.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. %75′ e varan oranlar ile personel giderleri, kira ücreti, yazılım, makine ve teçhizat tasarlanması gibi hususlarda devlet desteği verilmektedir. Bu programdan işletmeler sadece bir defa faydalanabileceklerdir.

KOBİ Teknoyatırım Destek Programı

Araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucunda oluşturulan ürünlerin ticari nitelik kazanması, ülkenin ekonomik durumu açısından değerli olması, yurt dışı pazarlarına dahil olarak ihracat sağlanması için oluşturulmuş teknolojik faaliyetlerin destek görmesi adına kurum aracılığıyla desteklenmektedir. Kosgeb ve diğer kurumlar tarafından destek gören, teknolojik ürün deneyim belgesi sahibi olan, patent ile koruma altında bulunan ve araştırma enstitüleri tarafından yapılan çalışmalar sonucunda veya doktora çalışmalarında oluşturulmuş ve ilk örnek çalışmaları sona ermiş ve kullanım sözleşmesi yoluyla devralınmış işletmeler bu destekten yararlanabilmektedir.. Orta ve yüksek proje alanlarına verilecek olan devlet destek miktarı 5.000.000 Türk Lirası’ dır.

Stratejik Ürün Destekleme Programı

Program ile cari açığın azaltılması, Kobilerin özgüven kazanması, ithalat gücü bulunan ürünlerin yerli ve milli bir hal almasının sağlanması, yerli girdi oranının arttırılması ve teknolojinin yaygınlaşması hedeflenmektedir.

İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararası Ulaşma Destekleri

İşletmelerin geliştirilmesi, büyüme kat etmesi ve uluslar arası bir vizyona sahip olması amacı ile 8 başlık altında destekleme ödemesi verilecektir.

1.İşletme Geliştirme Destek Programı: Kobiler’ in rekabet güçlerinin artması, markalaşma hızlarının arttırılması ve öncelikli gereksinimlerinin karşılanması amacı ile verilen desteklerdir. Destek üst limiti 290 bin TL’ dir. 2. KOBİGEL Kobi Gelişim Destekleme Programı: Kobiler’ in ülke ekonomisinde sahip olduğu payın aması, verimlilik sağlanması, rekabet ortamlarında var olabilmek için güç sağlanması amacı ile hazırlanan projeleri ifade eden destekleme programıdır. 300 bin TL geri ödemesiz finansmanın yanı sıra 700 bin TL de kredi desteği sağlanacaktır.

3. Genel Destek Programı: İşletme geliştirme programı dahilinde destek verilmesi sebebi ile bu konuda 2020 yılı için başvurular kabul edilmeyecektir.

4. İş Birliği Güç Birliği Destek Programı: Kobiler’ in ortak bir paydada buluşarak faaliyetlerini birbirlerine destek olarak yapmaları ve teknolojik faaliyetlerin imalata dönüşmesinin sağlanması amaçlanmaktadır. Program dahilinde 1.500.000 TL‘ ye kadar destek sağlanacaktır.

5. Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı: Programın amacı ülkemizde yapılan faaliyetler sonucu elde edilmiş olan teknolojik ürünlerin ülkeler arası pazarda yer bulmasının sağlanmasıdır. Bu kapsamda verilecek olan desteklerin üst limiti 60.000 ABD doları olacaktır.

6. KOBİ Proje Destek Programı: Kobi gelişim destekleme programının yürürlüğe girmesi sebebi ile bu başlık altında 2020 yılında başvuru kabul edilmeyecektir.

7. TEKNOPAZAR Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı: Tabanı teknoloji olan Kobiler’ in rekabet güçlerini arttırmak, araştırma ve geliştirme faaliyetleri sonrasında oluşan çıktının ticarileşmesinin sağlanması amacı ile 12 ay boyunca destek sağlanacaktır. Destekleme üst limiti 150 bin TL‘ dir.

8. Tematik Proje Destek Programı: Kobi gelişim destek programının yürürlüğe girmesi sebebi ile 2020 yılında başvurular kabul edilmeyecektir.

KOBİ Finansman Destekleri

2021 Destekleri kapsamında toplamda 2 başlık altında destek verilecektir.

Kredi Faiz Desteği: Küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman sorunlarının çözülmesi amacı ile toplamda 300 bin TL‘ ye varan tutarlarda verilecek faiz desteğini kapsamaktadır.

Gelişen İşletmeler Pazarı KOBİ Destek Programı: Borsa İstanbul piyasasında İşletme alanında işlem görülmesi amacı ile verilecek olan 500 bin TL tutarındaki destekleme ödemelerini ifade etmektedir.

Laboratuvar Hizmetleri

İşletmelerde üretilmekte olan ürünlerin kalite standartlarına uygun olmasının sağlanması, yurt dışında bulunan diğer firmalar ile rekabet gücünün arttırılmasının sağlanması amacı ile 9 ilde toplamda 11 tane laboratuvara destek verilmektedir. Bu laboratuvarlarda yapılacak olan testler sonucu ortaya çıkan masrafların yüzde 50‘ si kurum tarafından karşılanacaktır. Siz de Kosgeb tarafından verilecek olan destekler için mevzuatı inceleyebilirsiniz.