1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2020 Astsubay Alım Şartları ve Maaşları GÜNCEL
2020 Astsubay Alım Şartları ve Maaşları GÜNCEL

2020 Astsubay Alım Şartları ve Maaşları GÜNCEL

A+A-

Kara Kuvvetleri Astsubay Alım Şartları

2020 senesinde Astsubay olmak isteyenler hangi silahlı güçler bünyesinde bu rütbe için imtihana girecekse tanımlanan koşulları taşıması lüzumludur.2020 Astsubay Alım Şartları ve Maaşları  Kara kuvvetleri tarafından astsubaylık alımlarında geçerli koşullar şöyledir; Astsubay olmak için Yaş şartı, genel şartlar, sağlık ile ilgili şartlar, sosyal durum, ahlak ve karakter ile ilgili şartlar mevcuttur. [caption id="attachment_1274" align="alignnone" width="478"] astsubaylık alımları[/caption]

1.Genel Şartlar

Kara kuvvetlerinde astsubay olacaklardan istenen şartlar Lise ve dengi okullar, en az iki yıl süreli meslek yüksekokulu veya dört yıl süreli fakülte/yüksekokul mezunu olmak şartıdır.

2. Yaş

En ehemmiyetli koşullar arasındadır. Lisans eğitimi alanlar ve yüksek öğretim tamamlayanlar için yaş koşulu 28 yaş, daha kısa süreli mektepleri akademi ve lise dengi mektepleri tamamlayanlar için yaş koşulu 26 yaşından gün almamış olmak zorunluluğudur.

3. Sosyal Durum, Ahlak ve Karakter

Kara kuvvetlerine dış kaynaktan Astsubay Temin Yönetmeliği'nin 6'ncı maddesinde tertip edilmiş olan "Muvazzaf Astsubay Adaylarında Aranacak Nitelikleri" taşımak koşulunu yerine getirmek lüzumludur. Bu koşullar içinde 657 rakamlı devlet memurları yasasının 48. Maddesini de barındırır.

4. Sağlık

Sağlık koşullarından en ehemmiyetli olanları adayın beden yapısı ve iskelet yapısı muntazam, ağız çene ve diş yapısı düzgün, suratında fazla ölçüde çiçek bozukluğu, apse ve yanık izleri olmamak, dilinde pelteklik olmamak, bedeninde hırpalama olmamak, kekeme olmamak ve gözünde şaşılık gibi özür vaziyetlerinin bulunmaması lüzumludur.

5. Astsubay Alım Şartları Boy Kilo

Türk Silahlı Kuvvetlerince Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen boy ve kilo sınırlarında olmak gereklidir. Asgari Erkek adaylar için 164 cm, bayan adaylar için 158 cm'den az olmamak şartı vardır. Boy ve kilo vücut endeksinin istenilen sınırda olması gereklidir.

6.Rapor

Astsubay adaylarının sağlık raporlarının sevk edildikleri askeri hastaneden başvurduğu sınıfa uygundur raporu alması gereklidir. İstenen şartları taşıyan her aday astsubaylık sınavına başvurabilir. Astsubay olmak isteyenler bu şartları taşımalı ve yapılacak sözlü ve yazılı sınavlardan başarılı bir şekilde geçmeleri gereklidir.

Sınavlar

Sınavlar ise yazılı sınav, sözlü sınav ve Fiziki Kabiliyet Yeterlilik Testi olarak 3 aşamalı olarak yapılmaktadır ve 3 sınav sisteminden oluşur. Astsubay olmak isteyenler 3 safhalı imtihandan geçmeleri zorunludur. İlk evre olan sözlü imtihandan geçmeleri ilk koşuldur. İmtihanda toplam 50 sual sorulmaktadır. Türkçe, T.C. Tüzüğü, Türkiye Coğrafyası, İnkılap tarihi, Atatürkçülük, Beynelmilel Müesseseler ve uyuşmalardan oluşmaktadır. Yazılı imtihanda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir ve imtihandan kesinlikle en az 70 puan alınması gerekmektedir. Astsubaylık yazılı sınavından başarılı olarak 70 puan ve üstünde geçerli puan alan adaylar mülakat sürecine girerler.

Astsubay Alımları

Röportaj sürecinde ilk olarak adayların sıhhat tetkikleri yapılmaktadır. Sıhhat tetkiklerinde bakılan surat, beden, göz, diş gibi kriterlerden geçenler sonraki evre olan Karakter değerlendirmelerinden geçmeleri de zorunludur. Kişilik ve ahlaki kavrayışınızın ve sosyal gidişatınızın anlaşılması için girilen testten kanı puanı olarak kişilik testinten sonraki Fiziki beceri yeterlilik testinden de geçmeleri zorunludur. Fiziki marifet yeterlilik testinde neler yapılır diyorsanız bu testte adaylara 1500 m koşu yaptırılır ve neticelerine bakılır, sonrasında adaylar mekik ve şınav dallarından değerlendirilecektir. Bu testten ise 40 baraj puanını geçmek lüzumludur.

Astsubay Alımları 2020

Koşulları taşıyan ve yerine getiren adaylar en son olarak laflı ziyarete alınmaktadır. Laflı ziyarette adayın kendini ifade etme kabiliyeti, görünüşü, genel kültürü, konuşma biçimi ve diksiyonuna bakılmaktadır. Laflı görüşmeden de 70 almak zorunludur. Tüm bu imtihanların oranları ise galibiyetli sayılmak için şu biçimde tanımlanır. Laflı ziyaret %15 oranında, yazılı imtihanın tesiri %70'i ve fiziki yeterlilik testi %15 oranında tesirlidir. Bu oranlarda tesir eden sınav puanlarından galibiyetli olan adayların listeleri tanımlanır. Astsubay olmak isteyenler tüm bu yazılı imtihan laflı görüşme ve fiziki yeterlilik testlerinden geçerek galibiyetli oldukları takdirde Astsubay iş akademilerinde 2 senelik eğitim alarak Astsubay çavuş rütbesi alarak soyulmaktadır. Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma (ASTTASAK) Eğitimi almak gereklidir. Eğitimi başarıyla tamamlayan astsubay çavuş rütbesiyle istihdam edildikleri sınıfın, sınıf okuluna gönderilmektedir. Eğitimden sonra ise Kara Kuvvetleri birlik ve kurumlarına atanma işlemi başlatılır. Atananlar bütün bu eğitimleri aldıktan sonra Astsubaylık görevlerine başlatılmaktadır. Astsubaylık meslek yüksekokulları TSK bünyesinde Kara kuvvetleri, hava kuvvetleri, deniz kuvvetleri, bando ve Sağlık olmak üzere 5 kısma ayrılmaktadır. Her kurumunda şartları birbirinden farklı olması ile birlikte genelde yazımızdaki şartları yerine getirmek gereklidir.

Astsubay Maaşları

2020 yılında astsubaylar en az 5.000 TL maaş aldıkları ve her astsubayın görev yaptığı bölgeye, sınıfa ve derece kademesine göre maaşının değiştiği bildiklerimiz arasında. https://personeltemin.msb.gov.tr/ adresinden astsubay başvuruları kabul edilmektedir.