1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2020 Tarım ve Hayvancılık Devlet Yardımları
2020 Tarım ve Hayvancılık Devlet Yardımları

2020 Tarım ve Hayvancılık Devlet Yardımları

A+A-

Özellikle son yıllarda tarım ve hayvancılık alanında yaşanan olumsuz gelişmeler bu alanda üretim yapanları doğrudan etkilemiş, bu durum da doğal olarak tüketici fiyatlarına kadar yansımıştır. Gerek Tarım arazilerindeki azalış, gerek mevsimsel koşullar, gerekse diğer etkenler nedeni her fırsatta sorunlarını dile getiren üreticiler için 2020 tarım ve hayvancılık devlet yardımları destek olacak niteliktedir. Üretimi teşvik eden, mevcut yatırımların modernizasyonunu sağlayan bu yardımlar sayesinde üretimim artacağı tahmin edilirken, bu alanda ilk defa üretim yapmaya hazırlananlara ise cesaret verilmesi amaçlanmaktadır.

2020 Tarım Ve Hayvancılık Destekleri

24 Ekim 2019 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete kararlarına göre Çankırı, Çorum, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir Malatya, Samsun, Yozgat ve Tokat illerindeki üreticilere verilen buzağı desteği kesilirken, yeni, destek verilmeye başlanılan illerin arasına Hakkari katılmıştır. Buzağı, malak ve manda desteklerinde üreme ve yaş kriterleri üzerinde de değişikliklere gidilmiş, suni veya doğal yollarla dünyaya gelen buzağılara 600 TL tutarında destek kararı alınmıştır. 2020 tarım ve hayvancılık devlet yardımları arasında yer alan bir başka değişikliğe göre soy kütüğüne kayıtlı buzağılara ilaveten 175 TL destek verilmesi öngörülmüştür. Verilen destekler sadece büyükbaş hayvanlar için geçerli olmayıp, küçükbaş üreticileri de düşünülmüştür. Bu alanda sürü büyütülmesine dair ciddi destekler söz konusudur. Ayrıca arıcılık ile meşgul olanlara da gerekli koşuları sağladıkları takdirde destek verilmektedir.

2020 Tarım ve Hayvancılık Destek Şartları

Bu alanda yapılan desteklerden yararlanmak isteyenler için ağır şartlar söz konusu olmamakla birlikte, elbette belli kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. 2020 tarım ve hayvancılık devlet yardımlarından yararlanmanın ilk şartı daha önce bu tip bir yardım türünden faydalanmamış olmak gerekmektedir. Bu ister hibe gerekse geri ödemeli kredi olsun aranan ilk kriterdir. Bunula birlikte hibe mi, yoksa geri ödemeli kredi talebinde mi bulunulduğu belirtilmeli, sadece birine başvurulacağı unutulmamalıdır. Bunlar dışında TC vatandaşı olmak , tarım ve hayvancılık desteğine başvurmak için yeterlidir. Yapılacak incelemelerin ardından talebiniz uygun görüldüğü takdirde Ziraat Bankası şubelerinden ödemeler yapılmaktadır. Daha fazla güncel bilgi için sitemizi takip etmeyi unutmayın.