1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 14 Mart İçerisinde Maaşlara 5 Bin TL Zam Geliyor! Müjdeli Haber Kimler İçin?
14 Mart İçerisinde Maaşlara 5 Bin TL Zam Geliyor! Müjdeli Haber Kimler İçin?

14 Mart İçerisinde Maaşlara 5 Bin TL Zam Geliyor! Müjdeli Haber Kimler İçin?

Koronavirüs döneminde en büyük fedakarlığı yapan sağlık çalışanları oldu. Dönem içerisinde çalışmalarında ek teşvik paraları yatırılmamasından dolayı grev durumu da meydana gelmişti. 14 Mart Tıp günü gelmesiyle tüm personellere ciddi zam beklenildiği söyleniyor. Bu zamlar çalışan ve emeklilerde dahil 5 bin TL’ye kadar zam yapılacağı duyuruldu.

A+A-

Sağlık çalışanlarına ve ve emeklilerine zam geleceği belirtilirken yapılan çalışmada sona gelindiği zam müjdesinin 14 Mart’a yetiştirilmesi planlandığı belirtildi ve 14 Mart Tıp Bayramına yetiştirilmesi planlandığı bu doğrultuda yapılan ilk çalışmada unutulan şoföründen hemşireye kadar tüm sağlık personeli son çalışmaya dahil edildiği bildirildi. Buna göre toplamda 2 bin 500 lira ile 5 bin lira arasında maaş zammı yapılacağı belirtilirken bu zamdan sağlık çalışanı emeklilerinin de faydalanabileceği vurgulandı.

Çalışmalara Yeniden Başlatılma Kararı Alındı!

Bilindiği gibi Özellikle koronavirüsle mücadele dönemindeki fedakarlıkları nedeniyle doktorlar başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının maaşlarının iyileştirilmesi için Aralık ayında çalışma başlatıldığı hatırlanırken ambulans şoföründen hemşireye kadar çok sayıda sağlık çalışanı kapsam dışı tutulduğundan eğitim ve kıdem gibi özelliklerin gözardı edildiğinden dolayı bu çalışma ertelenmişti. Ancak daha sonra herkesi kapsayacak şekilde yeniden çalışmalara başlandı.

Karar 14 Mart’a Kadar Yayınlanacak!

Çalışmalar daha sonra devam ederken düzenlemenin gecikmesi sağlık çalışanları arasında huzursuzluk yarattığından kaynaklı olarak Sağlık, Maliye ve Çalışma Bakanlıklarının ortaklaşa yürüttüğü çalışmalardan sonra belli bir noktaya gelindiği paylaşıldı. Bu çalışmalar doğrultusunda taslak metin hazırlandığı paylaşıldı ve TBMM’ye gönderileceği vurgulandı. Ayrıca bu maaş zammının da içinde bulunduğu iyileştirme paketinin 14 Mart Tıp Bayramına yetiştirilmesi planlanıyor.

Maaşlara Büyük Zam!

Konu ile ilgili olarak Sağlık çalışanlarına yapılacak maaş artışından, göstergeler yükseldiği için emekli doktorlar da yararlanacağı paylaşıldı. Ayrıca bu düzenleme kapsamında kamuda çalışan sağlık çalışanlarına 2 bin 500 lira ile 5 bin lira arasında maaş artışı yapılacağı belirtilerek düzenlemeden ambulans şoförü, acil sağlık görevlileri, ebe ve hemşireler de yararlanacağı vurgulandı.

Bununla beraber pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin TL ücret artışı sağlanacağı bildirilerek diğer sağlık personeline yapılacak artış oranının aylık 500-600 lira arasında olacağı aktarıldı.