1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 12 Ay Geri Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Uygun Kredi
12 Ay Geri Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Uygun Kredi

12 Ay Geri Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Uygun Kredi

A+A-

12 ay süresince geri ödeme yok. Üstelik 72 ay vade imkanı. Senelik faiz oranı ise %17,75 oranına denk geliyor. 40 Milyar lira tutarında yeni kredi paketi açıklandı. Vakıfbank istihdamı korumak ve yerli üretimi destekleme amacıyla yeni kredi paketini deklare etti. Yeni kullanıma devlet yardım sunulacak olan kredi paketi ile ilgili araştırma yapanlar için tüm kredinin bilgileri haberimizde.

Vakıfbank’tan 40 Milyar Liralık Kredinin Ayrıntıları

İmalat sanayiinde etkinlik gösteren firmalar ile ihracatçı firmalara yönelik olmak suretiyle verilecek olan 40 milyar liralık destek paketi hakkında izahat icra eden VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “Bankamız, geçmişte olduğu benzer biçimde bugünde kıymet üreten her kesimin yanındadır. Sektörde bir ilki gerçekleştirdiklerini dile getiren Üstünsalih; Ülkesine inanan, yerli üretimden vazgeçmeyen, ihracat hedeflerine katkı elde eden firmalarımız biz için hususi bir ehemmiyet taşıyor.
Bilhassa pandemi sürecinde üretime devam etmiş, tüm zorluklara karşın istihdamdan vazgeçmemiş işletmelerimizin her daim yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bu yeni kredi paketimizle de imalatçılarımıza da ihracatçılarımıza da omuz vermeyi amaçlıyoruz. Firmalarımız üretimlerine de yatırımlarına da faizlerin düşmesini bekleyerek ara vermesin ülkemiz vakit kaybetmesin istiyoruz” dedi.VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih; Sektörde bir ilki gerçekleştirdiklerini belirtti. Sektörde bir ilk olarak, “TCMB siyaset faiz oranına endeksli” şekilde kullandırılacak “Çıpa Kredisi” faiz oranı, TCMB siyaset faiz oranına bağlı olarak aşağı yönlü değişecek. Ek olarak kredi vadesi süresince yukarı yönlü bir faiz artışı da yapılmayacak. Yeni kredi paketinin Merkez Bankası siyaset faizine endeksli olarak kullandırılacağını ve Merkez bankasının siyaset faizi düştükçe, kredi faiz oranının da düşeceğini belirtti. Üstünsalih, kredinin bu yönüyle sektörde bir ilk olduğuna dikkat çekerek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Başta İmalatçı ve ihracatçı firmalarımız olmak suretiyle işletmelerin kullanımına sunacağımız yeni kredi paketimiz, 2 milyar dolar ve 25 milyar TL olmak suretiyle toplam 40 milyar TL büyüklüğünde olacak. TCMB siyaset faizine endeksli kredimizin başlangıç faiz oranını senelik yüzde 17,75 olarak belirledik. Paket; 12 aydan başlayarak 72 aya kadar vadeler içermekle beraber firmalarımızın gereksinimleri ve nakit akışına nazaran 1 yıla kadar ödemesiz dönem uygulanabilecek. Gene Vakıfbank tarafınca sektörde bir ilk olarak meydana gelen bu ürünümüzün hem firmalarımız için hem de ülkemiz ekonomisi adına hayırlı olmasını temenni ediyorum.
Yeni kredi paketi 2 milyar dolar ve 25 milyar TL olmak suretiyle toplam 40 milyar TL büyüklüğünde olacak. Senelik faiz oranı % 17,75 üstünden ilk yıl geri ödemesiz dönemli olmak suretiyle 72 ay vadelerde kullandırılacaktır.