1. HABERLER

  2. SOSYAL YARDIMLAR

  3. 1000 Liralık Sosyal Yardım Başvurusunu Kaçırmayın! Nasıl Yapılır?
1000 Liralık Sosyal Yardım Başvurusunu Kaçırmayın! Nasıl Yapılır?

1000 Liralık Sosyal Yardım Başvurusunu Kaçırmayın! Nasıl Yapılır?

A+A-

1000 TL sosyal yardım parası başvuru sonuçları belli oldu! Dünya genelinde corona virüsü nedeniyle hayat durmuş durumda. Sağlık alanında sorunlarla birlikte dünya ekonomilerini de etkileyen KOVİD-19'a karşı, çeşitli önlemler alınıyor. Türkiye'de de, ihtiyaç sahibi vatandaşların başvurması durumunda, 1000 TL sosyal yardım parası ödemesi yapılıyor. Başvurusu olan vatandaşlar, T.C. kimlik No ile sosyal yardım başvuru sorgulama ekranını araştırırken, başvurusu olmayanlar 3. Faz ödemeleri için '1000 TL sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır' sorusunun yanıtını merak ediyor. Haberimizde, Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre sosyal yardım ödemeleri ilgili son durum ve detaylar yer almaktadır.

SOSYAL YARDIM BAŞVURUSUNU NASIL YAPABİLİRSİNİZ?

3. faz ödemeler kapsamında en çok merak edilen sorulardan birisi olarak '1000 TL sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır, şartları neler ve kimlere verilecek?' öne çıkıyor. Zira, vatandaşlar bu haktan yararlanıp yararlanamayacaklarını sosyal yardım parası başvuru şartları ile öğrenebiliyor.

1000 TL SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU

Gelen son bilgilere göre, yaşanan yoğunluk durumundan kaynaklı başvuru süreci T.C. kimlik numaraların son rakamına göre ayrıldı. İşte, E Devlet ile 3. faz 1000 TL sosyal yardım parası başvurusu, şartları ve sonuç sorgulama ekranı hakkındaki son dakika bilgileri!

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal yardım programının 3'üncü fazı için başvuruların e-Devlet üzerinden başladığını açıkladı.

Bakan Selçuk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Pandemi Sosyal Destek Programı 3. Faz başvurularını e-devlet kapısı üzerinden almaya başladık. Başvuruları, https://www.turkiye.gov.tr/acshb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu adresi üzerinden yapabilirsiniz " ifadelerine yer verdi.

Öte yandan, Bakan Selçuk, sosyal yardım programına, T.C. kimlik numarasının son hanesi '0' olanların pazartesi, '2' olanların salı, '4' olanların çarşamba, '6' olanların perşembe ve '8' olanların cuma günü başvuru yapabileceğini belirtti.

0 olan vatandaşların Pazartesi,
2 olan vatandaşların Salı,
4 olan vatandaşların Çarşamba,
6 olan vatandaşların Perşembe,
8 olan vatandaşların Cuma

3. faz sosyal yardım alacaklar için bazı şartlar getirildi. Başvuran kişilerin hanesinde yaşayanlarda aşağıdaki şartlar varsa sosyal yardımdan yararlanamayacak.

Değerlendirmeler kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacak. Yani bir haneden sadece bir kişi başvurup 1000 lirayı alabilecek. Aynı haneden birden çok başvuru olursa sadece biri dikkate alınacak.

Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 liralık nakdi destekten faydalanmamış olanlar alabilecek.

5510 sayılı kanunun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri yararlanamayacak.

5510 sayılı kanunun 4/C maddesi kapsamındaki memurlar faydalanamayacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan gelir veya aylık alanlar yani emekliler faydalanamayacak.

İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar yararlanamayacak.

İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği'nden faydalananlar yararlanamayacak.

Ödemenin zamanı ve şekli değerlendirmeler sonrasında açıklanacak.